Κι άλλη κηδεία για Μονακό

20:45 17/8/2014 - Πηγή: AEK365

Μπορντό-Μονακό: 4-1
(Ρολάν 49', 65', Σάλα 61' πεν., Καζρί 75' πεν.-Μπερμπάτοφ 45')

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη σεζόν η Μονακό, η οποία έχασε και στη 2η αγωνιστική και αυτή τη φορά από την Μπορντό με 4-1.

Η Μονακό βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 45ο λεπτό με γκολ του Μπερμπάτοφ, αλλά στο 49' ο Ρολάν έφερε στα ίσα το σκορ. από εκεί και πέρα η Μπορντό ανέβασε κι άλλο στροφές και στο 61' ο Σάλα έκανε το 2-1 με πέναλτι, ενώ στο 65' ο Ρολάν έγραψε το 3-1. Στο 75' ο Καζρί με νέο πέναλτι έκανε το 4-1.

Πικρή πρεμιέρα στο "Βελοντρόμ" για τον Μπιέλσα. Στο πρώτο ματς της Μαρσέιγ στην έδρα της την εποχή του "Λόκο" η "ΟΜ" ηττήθηκε με 2-0 από τη Μονπελιέ και έμεινε στον έναν βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 18'. Μετά από πάσα του Ελ Καουτάρι, ο Μουνιέ με πανέμορφη λόμπα νίκησε τον Μανταντά και έκανε το 0-1. Στο 68' ο Μαρτέν έφυγε στην αντεπίθεση άφησε στον Μουνιέ που έβγαλε προ κενής εστίας τον Σανσόν που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Στο άλλο ματς για τη δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1, η Ρεμς έκανε το... λάθος να προηγηθεί στο «Ζοφρουά Γκισάρ» κόντρα στη Σεντ Ετιέν, με το γκολ του Μουκαντζό στο 27ο λεπτό με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, στο δεύτερο μέρος οι «στεφανουά» πετούσαν... φωτιές και με τους Γκραντέλ (60'), Μονέ-Πακέ (70'), Ερντίνγκ (81') έφτασαν στο τελικό 3-1.