Περίπατος για Παμβοχαϊκό

22:26 14/1/2012 - Πηγή: AEK365

Ένα δραματικό σετ, το οποίο κατέκτησε η Λαμία και μετά ένας υγιεινός περίπατος για τον Παμβοχαϊκό... Αυτή ήταν η εικόνα του αγώνα στο Βραχάτι με τον Παμβοχαϊκό να διατηρεί το αήττητο της έδρας και να εδραιώνεται στην 3η θέση της Volleyleague.
Στο πρώτο σετ πάντως έγινε φοβερή μάχη με την Λαμία

παρά την απουσία του Σιμεούνοβιτς και την κούραση από το ματς το ματς με την Ροζελάρε στο Βέλγιο, να 'σπάει' τέσσερα σετ μπολ του Παμβοχαϊκού και να επικρατεί με 28-30.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-7 στο β' σετ, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά στο κλειστό της Βόχας εξελίχθηκε ένα διαφορετικό παιχνίδι. Ο Παμβοχαϊκός άρχισε να πιέζει πάρα πολύ στο σερβίς, η υποδοχή της Λαμίας δεν άντεξε, η ανάπτυξη της πλέον ήταν δύσκολη και προβλέψιμη με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 15-3 (!!!) και να προηγούνται με 19-10, ισοφαρίζοντας εύκολα σε 1-1.
Ακόμη πιο εύκολα ήρθε και 2-1, καθώς με τον Ντουσάρμ στο σερβίς οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με το καλημέρα 8-2 κι όταν κι αν δοκίμασε ο Ανδρεόπουλος, η εικόνα για την Λαμία δεν μπόρεσε να αλλάξει.
Οι Ρουμελιώτες στο δ' σετ αρχικά έδειξαν διάθεση να διεκδικήσουν κάτι, αλλά αυτή η εικόνα έμεινε μέχρι το 14-11... Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι πήραν μια μικρή διαφορά, η Λαμία δεν είχε την ψυχολογία για να γυρίσει το παιχνίδι και με νέο σερί από λάθη οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στο τελικό 3-1.
«Υπήρχε νευρικότητα στην αρχή και στο πρώτο σετ πληρώσαμε τρεις χαμένες κόντρες, όπου δεν τελειώσαμε εύκολες φάσεις. Στα άλλα τρία σετ όμως δούλεψε καλά το σερβίς μας, και ήρθε φυσιολογικά το αποτέλεσμα», είπε ο Νίκος Ζαλμάς ο οποίος αυτή τη φορά παραδέχθηκε ότι: «Η ομάδα σε διαδικασία αγωνιστικής ανόδου και ν συνεχίσουμε έτσι πιστεύω ότι θα είμαστε στην πρώτη πεντάδα της κανονικής περιόδου». Ωστόσο όπως σημείωσε: «Πρέπει να είμαστε υπομονετικοί, τα ρόστερ αλλάζουν συνεχώς κι εμείς πρέπει να ανεβάσουμε κι άλλο την απόδοση μας».
Από την πλευρά του Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δεν έψαξε να βρει δικαιολογίες για την ήττα και την εμφάνιση της ομάδας του. «Ήμασταν πολύ κακοί σήμερα. Η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης ήταν ο σημαντικότερος λόγος που ήρθε η άσχημη εμφάνιση και το αποτέλεσμα. Δεν είναι δικαιολογία η Ευρώπη γιατί είχαμε μέρες ξεκούρασης. Απλώς η ομάδα ήταν κατώτερη του αναμενομένου με κάκιστη παρουσία σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ήρθε αυτό το εύκολο 3-1 με εξαίρεση το πρώτο σετ».

Τα σετ: 28-30, 25-16, 25-11, 25-14
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 11 (9/19 επ., 1 άσο, 52% υπ. - 34% άριστες), Ποτότσνικ 15 (13/23 επ., 2 άσοι, 78% υπ. - 48% άριστες), Στιβαχτής 5 (4/6 επ.), Ντουσάρμ 19 (17/33 επ., 2 άσοι), Κατσανεβάκης 12 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Καραγιάννης 13 (6/8 επ., 7 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (86% υπ. - 86% άριστες) / Κούλας, Μιχαήλογλου, Κατσαπούνης, Μπάκας.
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 10 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 34% άριστες), Κόβακς 4 (4/13 επ.), Παντακίδης 10 (7/12 επ., 2 άσοι), Ανάγνου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 30% άριστες), Τσούροβιτ