Πέρασε ο Παμβοχαϊκός

00:16 21/2/2013 - Πηγή: AEK365

Μετά από μία μάχη που κράτησε σχεδόν 2.5 ώρες ο Παμβοχαϊκός λύγισε την αντίσταση της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο και επικρατώντας με 16-14 στο τάι μπρέικ πήρε το εισιτήριο για το final 4 του Ρεθύμνου.

Η φιναλίστ του περσινού τελικού Λαμία, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2, κατάφερε να αντιδράσει και να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με τον πάγκο του Παμβοχαϊκού να δίνει πολλές λύσεις (αλάνθαστος ο Κατσανεβάκης στην επίθεση ενώ πρόσφερε και τρία μπλοκ).

Στο

πρώτο σετ η Λαμία προηγήθηκε με 21-20, αλλά το μπλοκ του Παμβοχαϊκού (8 σ' αυτό το σετ!) διαμόρφωσε το τελικό 22-25, ενώ στο β' σετ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν πολύ εύκολα.

Η Λαμία επέστρεψε στο γ' σετ και προηγήθηκε με 21-26, όμως η είσοδος του Παπαδόπουλου και τα φλοτ σέρβις του νεαρού έφεραν τον Παμβοχαϊκό στον πόντο (21-20) για να ακολουθήσουν όμως δύο λάθη που έδωσαν το σετ στη Λαμία και νέο ενδιαφέρον στο ματς, αφού οι Ρουμελιώτες έκαναν περίπατο στο δ' σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Παμβοχαϊκός είχε σταθερά το προβάδισμα (0-3, 3-6, 6-8, 7-10) μέχρι το 11-13 που έγινε 13-13. Στο 14-14 όμως η Λαμία έχασε το σερβίς, στην επόμενη φάση το μπλοκ του Παμβοχαϊκού έσπασε την επίθεση του Κόμελ κι ο Γιοβάνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 14-16.

«Έγινε ένα πολύ σκληρό, όμορφο κι ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε σε μια λεπτομέρεια. Δεν μπήκαμε καλά στα δύο πρώτα σετ, αλλά βρήκαμε τον τρόπο να μπούμε στο παιχνίδι, δουλέψαμε καλύτερα, ωστόσο χάσαμε την πρόκριση στο τέλος», δήλωσε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

Από την πλευρά του ο Νίκος Ζαλμάς έδωσε αρχικά: «συγχαρητήρια στα παιδιά για την πρόκριση γιατί είναι ιστορική για τον σύλλογο αλλά και στη Λαμία για την προσπάθεια που έκανα να γυρίσει το ματς και το έφτασε μέχρι το τέλος». Στη συνέχεια ο τεχνικός του Παμβοχαϊκού σημείωσε: «Δεν περίμενα αυτή την αντίδραση από την ομάδα μου παρόλο που χτύπησα το καμπανάκι μετά το 0-2, αλλά δυστυχώς χάσαμε την συγκέντρωση μας και κάναμε πολλά εύκολα λάθη. Απλά η πληρότητα και το βάθος του πάγκου μας έδωσε το κάτι παραπάνω και καταφέραμε να πάρουμε ένα μεγάλο παιχνίδι».

Τα σετ: 22-25, 15-25, 25-21, 25-17, 14-16.

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Κόμελ 18 (12/24 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 24% άριστες), Χαντ 12 (11/34 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 29% άριστες), Δημητριάδης 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Φίλιπας 20 (18/39 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Γκούζντα -λ (55% υπ. - 20% άριστες)/ Καραγάτσος.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 11 (9/26 επ., 2 άσοι, 60% υπ. -37% άριστες), Καλντέιρα 25 (21/43 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 37% υπ. - 27% άριστες), Τερζής 7 (2/3 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Καραγιάννης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 11 (3/9 επ., 8 μπλοκ), Μπάκας 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (46% υπ. - 32% άριστες) / Μπεκιάρης, Παπαδόπουλος, Γιοβάνοβιτς 10 (9/14, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ).