Πέρασε από το Τελ Αβίβ η ΤΣΣΚΑ

23:03 10/4/2014 - Πηγή: AEK365

Οι Μοσχοβίτες ξεκίνησαν πιο δυναμικά στο ματς καταφέρνοντας να πάρουν ένα προβάδισμα έξι πόντων με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (23-17). Τα πράγματα, όμως, άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο, όπου οι Ισραηλινοί έκαναν επιμέρους σκορ 28-19 και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 45-42.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του λαού έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το 66-61, περίπου εννιά λεπτά πριν ηχήσει για τελευταία φορά η κόρνα της Γραμματείας. Τότε, το συγκρότημα του Ετόρε Μεσίνα έκανε ένα σερί 7-0 για το 66-68 με πρωταγωνιστή τον Σάσα Κάουν και ουσιαστικά άλλαξε τη ροή

του αγώνα υπέρ του, διατηρώντας τα ηνία από το 68-68 και μετά, μέχρι τη λήξη.

Στατιστικά, η διαφορά έγινε στις ασίστ (20 έναντι 15) και τα ριμπάουντ (28 έναντι 23). Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Άαρον Τζάκσον με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σόνι Ουίμς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού, Κάιλ Χάινς, είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Κάουν είχε 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τη Μακάμπι, η οποία είχε ήδη εξασφαλίσει την τρίτη θέση και θα παίξει με την Αρμάνι Μιλάνο στα προημιτελικά, ξεχώρισαν ο Ταϊρίζ Ράις με 15 πόντους και 7 ασίστ και ο Ντέιβιντ Μπλου με 14 πόντους με 3/3 τρίποντα. Εξαιρετικός ήταν και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, λίγα 24ωρα μετά από το γνωστό επεισόδιο που είχε στο Ισραήλ, με 11 πόντους (5/8 δίποντα, 1/1 βολή) και 5 ριμπάουντ.