Πέρασε από το Δαϊς η Βασίλισσα

19:11 13/1/2013 - Πηγή: AEK365

Η Βασίλισσα πέρασε από το Δαϊς και πλέον περιμένει τα μαντάτα από το Ψυχικό για να μάθει αν θα εξακολουθήσει να έχει συγκάτοικο στην κορυφή της βαθμολογίας στο Νότιο Όμιλο. Η ΑΕΚ νίκησε με 84-72 τον Δούκα με σβηστές μηχανές σε ένα παιχνίδι που ο αντίπαλος προσπάθησε να πιέσει για να πάρει κάτι καλό χωρίς αποτέλεσμα.

Το ματς

Δυναμικά ξεκίνησε η ΑΕΚ, παίρνοντας

κάποιο προβάδισμα στο σκορ, όμως τα κενά που άφησε στην άμυνα έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες του Δούκα να το εκμεταλλευτούν και να πάρουν σημειώσουν κάποια εύκολα καλάθια. Η Ένωση, όμως δεν το άφησε να περάσει έτσι και κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας, αφήνοντας τον Δούκα να απειλεί μόνο με τρίποντα. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά την ομάδα του Ζιάγκου με 49-42.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς ήταν παρόμοια. Η Βασίλισσα είχε το παιχνίδι στα χέρια της και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ανατρέψουν το σκηνικό. Παρά τα λάθη, όμως και τα κενά η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε... χτίσει και να φτάσει στη νίκη με 84-72.

Δεκάλεπτα: 21-24, 42-49, 52-64, 72-84
Δούκας (Γιαννόπουλος): Παπαδιονυσίου Στ. 11 (2), Μπουρδάνος 23 (3), Δελής 8, Κεφάλας, Μελάς 7 (1), Σπανάκος 3 (1), Ζακυνθινός 7, Φιλιππάκος 2, Χάλαρης 11, Παπαδιονυσίου Γ.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Φαλέκας 8, Πολυτάρχου 13 (3), Γκιζόγιαννης 26 (3), Βεσκούκης 9 (1), Δέσπος 7, Κοψαύτης 12 (2), Τζόλος 2, Κουκουράβας 5 (1), Καπετζόγλου 2