16:29 11/5/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE PLAY OFF

Σέλτικ-Σεντ Τζόνστον 4-0
(2' Λέντλεϊ, 36' Μολγκρου, 52' Φόρεστ, 90' Ράιτ αυτ.)

Το "Celtic Park" φόρεσε τα γιορτινά του για την απονομή του τίτλου στην πρωταθλήτρια Σέλτικ και να πανηγυρίσουν όλοι μαζί την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος στην Σκωτία. Οι παίκτες του Νιλ Λένον φρόντισαν να μην... ξενερώσουν τους φίλους τους και συνέτριψαν με 4-0 την Σεντ Τζόνστον προσφέροντας ακόμα μεγαλύτερη χαρά. Σημειώνεται

πως η Σέλτικ κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο στις 21 Απριλίου.
Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Τζο Λέντλεϊ έβαλε μπροστά τους πρωταθλητές Σκωτίας και στο 36ο λεπτό ο Μόλγκρου έκανε το 2-0. Στην επανάληψη η Σέλτικ έβαλε άλλα δυο γκολ, στο 52' με τον Φόρεστ και στις καθυστερήσεις με τον Ράιτ που πέτυχε αυτογκόλ και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
Η Σεντ Τζόνστον έχασε πολλές από τις ελπίδες της για έξοδο στο Europa League ενώ ο Γιώργος Σαμαράς δεν ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα της Σέλτικ και πέρασε αλλαγή στο 61ο λεπτό.

Νταντί- Κιλμάρνοκ: 2-3
(Κονρόι 20', Στιούαρτ 83'- ΜακΚένζι 5', Τζόνστον 59', Κλινγκάν 73')

Τη νίκη με 3-2 πήρε η Κιλμάροκ κόντρα στην ήδη υποβιβασμένη Νταντί.
Η Κιλμάρνοκ άνοιξε το σκορ στο 5ο μόλις λεπτό με τον ΜακΚένζι, αλλά στο 20' ο Κονρόι έφερε στα ίσα το ματς. Η Κιλμάρνοκ πήρε εκ νέου τα προβάδισμα με τον Τζόνστον στο 59ο λεπτό, ενώ στο73' ο Κλινγκάν έκανε το 3-1. Το τελικό 302 διαμόρφωσε ο Στιούαρτ στο 83ο λεπτό.

Σεντ Μίρεν- Αμπερντίν: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Σεντ Μίρεν και Αμπερντίν σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς.

Ινβερνές- Νταντί Γ.: 1-2
(Ντόραν 43'- Ντο 50', Μακά Στίβεν 90')

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Ινβερνές από τη Νταντί Γιουνάιτεντ κι έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League.
Η Ινβερνές έχασε πέναλτι με τον ΜακΚάι στο 35', αλλά 8 λεπτά μετά ο Ντόραν έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 50ο λεπτό ο Ντο έφερε στα ίσα τα ματς και στο 90' Μακάι Στίβεν έδωσε τη νίκη στη Νταντί Γ.