20:07 5/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πόρτο- Νασιονάλ: 1-0
(Μαρτίνες 25')

Δύσκολη μεν, νίκησε για την Πόρτο που επικράτησε με 1-0 της Νασιονάλ Μαδέρια και συνεχίζει ακάθεκτη.
Η Πόρτο άνοιξε το σκορ με τον Τζάκσον Μαρτίνες στο 25ο λεπτό και παρά τις ευκαιρίες που είχε στη συνέχεια δεν μπόρεσε να διευρύνει κι άλλο το σκορ.

Ζιλ Βιθέντε- Βιτόρια Γκιμαράες: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Ζιλ Βιθέντε και Βιτόρια Γκιμαράες σε ένα μέτριο ματς.

Ρίο Άβε- Ολιανένσε: 0-1
(Ταργκίνο 75')

Παλικαρίσιο διπλό για την Ολιανένσε

που με 9 πάικτες κέρδισε τη Ρίο Άβε με 1-0.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ταργκίνο στο 75ο λεπτό, ενώ στο 78' αποβλήθηκε ο Ντουάρτε και στο 87' ο Φερνάντες.

Ακαδέμικα- Σετούμπαλ: 4-2
(Σισέ 13', Εντίνιο 15', 28', 84'-Κριστιάνο 68', Μεγιόνγκ Ζε 79' πεν.)

Σημαντικό τρίποντο για την Ακαδέμικα που με πρωταγωνιστή τον Εντίνιο νίκησε με 4-2 τη Σετούμπαλ.
Ο Σισέ ένοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 13' και δύο λεπτά μετά ο Εντίνιο έκανε το 2-0. στο 28' ο Εντίνιο έγραψε το 3-0, αλλά ο Κριστιάνο στο 68' και ο Μεγιόνγκ Ζε με πέναλτι στο 79' μείωσε σε 3-2 ο πρώην άσος της ΑΕΚ έγραψε το τελικό 4-2 στο 84'.

Σπόρτινγκ Λ.-Πάσος Φερέιρα: 0-1