21:25 23/10/2011 - Πηγή: AEK365

ΑΥΣΤΡΙΑ- 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ- ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: 2-1
Γήπεδο: Γκρατς Λιμπενάου
Άνετη νίκη με 2-1 πέτυχε η Στουρμ Γκρατς στο ντέρμπι με την Σάλτσμπουργκ και πλέον ελπίζει σε κάτι καλύτερο.
Η Στουρμ μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και άνοιξε το σκορ στο 26'. Ο Κίεναστ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βέμπερ προ κενής εστίας έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Πριν προλάβει καλά καλά να συνέλθει η Σάλτσμπουργκ, δέχτηκε κι άλλο γκολ, δύο λεπτά αργότερα.

Οι παίκτες του Φόντα συνδυάστηκαν ωραία στο κέντρο, η μπάλα έφτασε στον Σάμουελ, ο οποίος έκανε τη σέντρας και ο Σάμπιτς με κεφαλιά έγραψε το 2-0.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν για να κρατήσουν το σκορ κόντρα στην Σάλτσμπουργκ, ενώ αγωνίζονταν και με παίκτη λιγότερο από το 77' λόγω αποβολής του Ντούντιτς. Η Σάλτσμπουργκ κατάφερε να μειώσει με τον Σβέντο στο 84ο λεπτό.
ΣΤΟΥΡΜ: Κάβλινα, Ντούντιτς, Εχράινριχ, Φελντχόφερ, Χελζλ (87' Μπούκβα), Βέμπερ, Κάιντζ (88' Ποπχάντζε), Κλεμ, Σάμουελ, Κίεναστ, Σάμπιτς (70' Μπεργκστάλερ).
ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκούσταφσον, Σιέμερ (81' Καρντόσο), Σβέγκλερ, Σεκάγια, Χιντερέτζερ (57' Μαϊερχόφερ), Πάσανεν, Λεονάρντο, Μπρούινς, Σβέντο, Σάρατε (46' Γιάντσερ), Βάλνερ.

Αούστρια Βιέννης- Ραπίντ Βιέννης: 1-1