20:09 25/10/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ-7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ-ΑΕΛ: 1-1
(Κάταλα 70'-Μπαρσέλος74')

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο ΓΣΖ, καθώς ΑΕΚ και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες 1-1.

Αποτέλεσμα που αδικεί την ομάδα της Λάρνακας που ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν για να σκοράρει περισσότερα από ένα γκολ. Το σκορ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Καταλά στο 71΄.

Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε μετριότατη και στα δύο ημίχρονο, όμως κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 74' όταν ο Μπαρσέλος εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Βάντερ, και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δόξα Κ.-Ομόνοια: 0-1
(Κιρμ 53')

Με χρυσό σκόρερ τον Κίρμ και ήρωα τον Γιωργαλλίδη, η Ομόνοια πήρε δραματική εκτός έδρας νίκη με σκορ 0-1 επί της Δόξας, και πέτυχε δεύτερη σερί νίκη.