Οι κορυφαίοι του Ιουλίου

15:20 18/8/2011 - Πηγή: AEK365
Ο Λυκούργος Τσάκωνας στους άνδρες και η Νικόλ Κυριακοπούλου στις γυναίκες αναδείχθηκαν κορυφαίοι αθλητές για το μήνα Ιούλιο στο σχετικό διαγωνισμό που διεξάγει ο ΣΕΓΑΣ. Ο αθλητής της ΕΑ Ρεθυμνιακού πήρε 36,6% και η αθλήτρια του ΑΟ Μεγάρων 47,3%. Επίσης, πραγματοποιήθηκε ξεχωριστός διαγωνισμός για τους αθλητές στις μικρότερες κατηγορίες, λόγω και των μεγάλων διοργανώσεων που διεξήχθησαν τον προηγούμενο μήνα. Έτσι, στους Παίδες και τους Εφήβους κορυφαίος αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Λάσκαρης και στις Κορασίδες και τις Νεάνιδες η Αναστασία
Καρακατσάνη. Οι τέσσερις Έλληνες πρωταθλητές πήραν τις περισσότερες ψήφους από τους φίλους του Στίβου που ψήφισαν μέσω της επίσημης ιστοσελίδας. Ν' αναφέρουμε ότι τον προηγούμενο μήνα είχαν ξεχωρίσει με τις επιδόσεις τους σε αγώνες. Ο Λυκούργος Τσάκωνας εντυπωσίασε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στην Οστράβα φθάνοντας στο χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 20.56 και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας που είχε σημειώσει ο ίδιος με 20.57 στα ημιτελικά της ίδιας διοργάνωσης. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έκανε το «νταμπλ» επικρατώντας στα 100μ. με 10.37 (ατομικό ρεκόρ) και στα 200μ. (20.89). Ακολούθησε στη δεύτερη θέση στη ψηφοφορία με 33,2% ο Μιχάλης Σταματόγιαννης (Αίολος Πατρών), τρίτος ήταν ο Κώστας Φιλιππίδης (ΓΣ Βόλου) με 18,8%, τέταρτος ήταν ο Λούης Τσάτουμας (Μεσσηνιακός ΓΣ) με 5,8% και πέμπτος ο Γιώργος Τρέμος (ΓΣ Τρικάλων) με 5,5%. Στις γυναίκες η Νικόλ Κυριακοπούλου ήταν εντυπωσιακή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ με άλμα στα 4.70μ. Μια επίδοση που αποτέλεσε πανελλήνιο ρεκόρ και μία από τις κορυφαίες φετινές επιδόσεις στον κόσμο. Ακολούθησε στη ψηφοφορία στη δεύτερη θέση η Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ) με 15,1%, τρίτη ήταν η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (Φθία Φαρσάλων) με 13,9%, τέταρτη ήταν η Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου (Παναθηναϊκός ΑΟ) με 12,1% και έκτη ήταν η Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης) με 11,5%. Στις μικρές κατηγορίες ο Παναγιώτης Λάσκαρης συγκέντρωσε 57% και η Αναστασία Καρακατσάνη 61,1%. Ο Παναγιώτης Λάσκαρης (Παναθηναϊκός ΑΟ) «άγγιξε» το μετάλλιο με την 4η θέση στο επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων που διεξήχθη στο Ταλίν με άλμα στα 5.30μ. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ με 5.40μ. Δεύτερος στη ψηφοφορία ήταν ο Παύλος Μπόφτσης (ΓΕ Νάουσας) με 23,9% και τρίτος ο Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) με 19,1%. Η Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΕΑ Τρικάλων) πήρε την 4η θέση στον τελικό των 5.000μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων στο Ταλίν της Εσθονίας με χρόνο 16.33.97. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έκανε το «νταμπλ» κερδίζοντας τα 1.500μ. με πανελλήνιο ρεκόρ 4.20.17 και τα 5.000μ. με 16.38.19. Ακολούθησε στους ψήφους η Γεωργία Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης) με 29,1% και η Αθηνά Κοΐνη (ΕΑ Ρεθυμνιακού) με 9,8%.