Λίγο πριν φύγει το 2012, η FIFA μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της παρουσίασε τα 12 γεγονότα που ξεχώρισαν από την χρονιά που φεύγει σε τέσσερις ημέρες στα ποδοσφαιρικά γήπεδα όλου του κόσμου.
Ο Μέσι, ο Ντρογκμπά, ο Αγκουέρο και ο Μουάμπα ο καθένας με τον δικό του τρόπο έδωσε μια ξεχωριστή νότα στο 2012.

Τα 12 κορυφαία γεγονότα, με χρονολογική σειρά, έτσι όπως τα επέλεξε η ιστοσελίδα fifa.com

12/02/2012: Στο μέρος όπου το 1983 18 παίκτες της Εθνικής Ζάμπια είχαν χαθεί σε

αεροπορικό δυστύχημα, η εθνική ομάδα κατέκτησε το Κόπα Άφρικα κερδίζοντας το φαβροί Ακτή Ελεφαντοστού με 1-0 στην Γκαμπόν.
17/02/2012: Το "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" παγώνει όταν ο Φαμπρίς Μουάμπα της Μπόλτον σωριάζεται στο έδαφος λόγω καρδιακού επεισοδίου στην διάρκεια του αγώνα με την Τότεναμ. Επί 17 λεπτά ήταν κλινικά νεκρός, όπως είπαν οι γιατροί, αλλά τελικά ο Μουάμπα κατάφερε να βγει νικητής από αυτή την περιπέτεια.
13/05/2012: Μετά από 44 χρόνια η Μάντσεστερ Σίτι στέφεται πρωταθλήτρια Αγγλίας χάρη σε γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο στις καθυστερήσεις του αγώνα με την ΚΠΡ.
19/05/2012: Στην "Allianz Arena", η Τσέλσι στέφεται πρωταθλήτρια Ευρώπης κερδίζοντας στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ την Μπάγερν Μονάχου μέσα στο σπίτι της στην διαδικασία των πέναλτι. Πρόσωπο του αγώνα, ο Ντιντιέ Ντρογκμπά ο οποίος λίγο πριν φύγει για την Κίνα ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και χάρισε στην Τσέλσι το πολυπόθητο τρόπαιο.
10/06/2012: Πρωταθλήτρια Ωκεανίας αναδεικνύεται η Ταϊτή κερδίζοντας 1-0 την Νέα Καληδονία και εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συνομοσπονδιών το προσεχές καλοκαίρι στην Βραζιλία.
14/06/2012: Μια ιστορική ομάδα, η Ρέιντζερς υποβιβάζεται στην τέταρτη κατηγορία του σκωτσέζικου πρωταθλήματος λόγω των πολλών χρεών. Πρόκειται για τον σύλλογο με τα 140 χρόνια ιστορίας και τα 54 πρωταθλήματα, επίδοση ρεκόρ.
24/06/2012: Στον προημιτελικό του EURO 2012, ο Αντρέα Πίρλο με εκτέλεση αλά Πανένκα νικάει τον Τζο Χαρτ στην διαδικασία των πέναλτι με την Εθνική Ιταλίας να επικρατεί της Εθνικής Αγγλίας και να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.
01/07/2012: Η Εθνική Ισπανίας γίνεται η πρώτη εθνική ομάδα που κατακτά τρεις σερί μεγάλες διοργανώσεις καθώς στον τελικό του EURO 2012 συντρίβει την Εθνική Ιταλίας με 4-0 στον τελικό με την μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων που εμφανίστηκε ποτέ.
06/08/2012:Στον ημιτελικό του γυναικείου ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου, το γκολ της Άλεξ Μόργκαν στο τελευταίο λεπτό της παράτασης δίνει την πρόκριση στις ΗΠΑ κόντρα στον Καναδά με σκορ 4-3 στο "Ολντ Τράφορντ".
14/11/2012: Το καλύτερο γκολ του 2012 σημειώθηκε ένα μήνα πριν εκπνεύσει χάρη στο φανταστικό ανάποδο ψαλίδι εκτός περιοχής του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στην φιλική αναμέτρηση της Εθνικής Σουηδίας με την Εθνική Αγγλίας. Αξίζει να σημειωθεί πως ο υψηλόσωμος επιθετικός έγινε ο πρώτος Σουηδός που σκοράρει τέσσερις φορές σε βάρος της Αγγλίας.
09/12/12: Η ημερομηνία που ο Λιονέλ Μέσι κατέρριψε το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ καθώς με τα δυο γκολ κόντρα στην Μπέτις έφτασε τα 86 γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος ξεπερνώντας το ρεκόρ του Γερμανού παλαίμαχου άσου που κρατούσε από το 1972.
16/12/2012:Για δεύτερη φορά στην ιστορία της, και πρώτη από το 2000, η Κορίνθιας κατακτά το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων κερδίζοντας την Τσέλσι με 1-0 χάρη σε τέρμα του Γκερέρο.