Ωε ωε ωε... δωράκι στα γενέθλια Παναθηναϊκέ

19:12 3/2/2014 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο κατάμεστο κλειστό του Ιωνικού και πανηγύρισε με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή της στη Νέα Φιλαδέλφεια. Τα κορίτσια έδειξαν εξαιρετική εικόνα και παρά την μείωση σε 2-1 από τον Παναθηναϊκό πήραν ένα εύκολο τρίποντο και παράμειναν στην κορυφή του Πρωταθλήματος.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τα κορίτσια, τα οποία κατάφεραν από νωρίς να χτίσουν

μια μεγάλη διαφορά και να δείχνουν έτοιμες να καθαρίσουν γρήγορα. Όμως, μια μικρή χαλάρωση έδωσε δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να μειώσει με ένα σερί (14-10). Εκεί, η ΑΕΚ ξύπνησε και αντέδρασε με αποτέλεσμα να φτάσει στο 1-0 σετ.
Με καλό σερβίς και καλή υποδοχή η Ένωση δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα και να μην βρίσκει αντίδραση από τις «πράσινες». Έτσι, με συνοπτικές διαδικασίες έγινε το 2-0 σετ.
Στο τρίτο σετ η εικόνα άλλαξε δραματικά. Η ομάδα του Οικονόμου δεν μπήκε σωστά στο παιχνίδι και αυτό ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε, αφού με καλό σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 2-1 σετ.
Στη συνέχεια η Ένωση έδειξε έτοιμη να παρουσιάσει ένα καλό πρόσωπο και να μην επιστρέψει στον αντίπαλο να κάνει το παιχνίδι του. Έτσι, έφτασε να προηγηθεί στο σκορ δείχνοντας καλή επίθεση και τελικά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 14-25, 25-21.΄

ΑΕΚ (Οικονόμου): Καβαθά 10 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιόσοβιτς 21(19/38 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (9/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 40% άριστες), Κρουκ 14 (11/25 επ., 3 άσοι, 77% υπ. - 54% άριστες), Γιακουμή 12 (9/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (51% υπ. - 31% άριστες) / Φερνάντεθ, Λαδένη, Πασσιά, Τοτσίδου 1.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (2/8 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (14/34 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 2 (2/12 επ., 33% υπ. - 25% άριστες), Τσίμα 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 18% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (40% υπ. - 30% άριστες) / Αντουβά, Νούσια 5 (5/14 επ., 36% υπ. - 27% άριστες), Τσατσούρη.