The lord of the rings... (VIDEO)

06:55 21/6/2013 - Πηγή: AEK365

NBA- 7ος ΤΕΛΙΚΟΣ

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ- ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: 95-88

Και πώς να χάσουν όταν έχουν τον αναμφισβήτητο βασιλιά του ΝΒΑ, Λεμπρόν Τζέιμς; Ο σταρ των Μαϊάμι με 37 πόντους και 12 ριμπάουντ, πήρε από το χεράκι την ομάδα του και την οδήγησε σε νίκη με 95-88επί των Σπερς και μαζί στη 2η συνεχόμενη κατάκτηση του τίτλου στο ΝΒΑ. Άξιος συμπαραστάτης ο Ντουέιν Ουέιντ μαζί με τον εκπληκτικό Σέινν Μπατίερ, αλλά τραγικός

ο Μπος. Στον αντίποδα, προσπάθησαν οι Ντάνκαν και Λέοναρντ, αλλά οι Γκριν, Πάρλερ και Τζινόμπιλ βρέθηκαν σε μέτρια μέρα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά στον αγώνα που δεν είχε σκορ στο πρώτο του ενάμισι λεπτό. Εκείνος που βρήκε πρώτος καλάθι ήταν ο Πάρκερ και στη συνέχεια με τέσσερις πόντους τους Ντάνκαν και με 2 του ΛεΜπρόν, το σκορ έγινε 6-2 υπέρ των Σπερς στο 3'. Οι Σπερς με τρίποντο του Τζινόμπιλι και λέι απ του Τζινόμπιλι ξέφυγαν με 11-4 στο 4ο λεπτό του ματς, με τους Χιτ να έχουν κολλήσει επιθετικά. Οι επόμενοι πόντοι μάλιστα των γηπεδούχων ήταν από βολές του ΛεΜπρόν στο 6', με το σκορ να γίνεται 11-6. ο Ουέιντ με 5 πόντους μείωσε σε 13-10, αλλά ο Ντιό μετα από ασίστ του Ντάνκαν έκανε το 15-10, στο 8'. Οι Χιτ ισοφάρισαν σε 15-15 με τρίποντο του Μπατίερ και φόλοου του Άντερσεν, ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου και πέρασαν μπροστά (18-15) με νέο τρίποντο του Μπατίερ. Ο Λέοναρντ με μία εύστοχη βολή έκανε το 18-16 το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Πρωταγωνιστές σε εκείνο το σημείο ο Σον Μπατίερ με 2 χρυσά τρίποντα και στην αντίπερα όχθη ο Λέοναρντ με 5 πόντους κι 6 ριμπάουντ! 1/4 είχε μόλις ο Τζέιμς.

Ο Μπατίερ με το 3ο του τρίποντο έκανε το 21-16 στο 10.51 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Πάρκερ και τον Σπλίτερ να μειώνουν σε 21-20, 9:55' πριν το τέλος. Οι Ουέιντ και Πάρκερ ανέλαβαν δράση και με συνεχόμενους πόντους έκαναν το 27-24 και ο Ντάνκαν με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε, 77:45' πριν τη λήξη του 2ου δωδεκαλέπτου. Τζέιμς και Γκριν ήταν απόντες από το ματς με 4 πόντους μόλις ο πρώτος και άποντος ο έτερος, έχοντας μάλιστα τραγικά ποσοστά, ενώ οι άμυνες και των δυο ομάδων ήταν στιβαρές, δίνοντας ελάχιστους χώρους.

Σε εκείνο το σημείο και με 6:29 να απομένουν ο Λεμπρόν πέτυχε ένα απίστευτο καλάθι και φάουλ για να κάνει το 30-27 και στη συνέχεια με ακόμη ένα δύσκολο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 6 πόντους (33-27). Ο Νιλ μείωσε στους τρεις με απίστευτο τρίποντο και ο Τσάλμερς έκανε το 35-30 στο 4:15 πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Τζέιμς τράβηξε το κουπί του σκοραρίσματος σε εκείνο το σημείο, αλλά οι Σπερς πέρασαν μπροστά με 42-40 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Βασικότερος λόγος η ισορρόπηση στα ριμπάουντ και η καλές άμυνες. Το 46-44 υπέρ των Μαϊάμι στο πρώτο μέρος, έκανε ο Ουέιντ με δύσκολο σουτ.

Τα διαδοχικά τρίποντα του Λεμπρόν διατάραξαν την ισορροπία του ματς (62-57) στα μέσα του τρίτου δωδεκαλέπτου, όμως οι Σπερς δεν το έβαλαν κάτω και προσπέρασαν με τρεις (64-67). Δύο «βόμβες» από Μπατίερ και Τσάλμερς στα τελευταία 25'' της περιόδου έβαλαν τη Χιτ ξανά σε θέση οδηγού (72-71) και το θρίλερ συνεχίστηκε.

Οι γηπεδούχοι χάρη στα... όργια του Λεμπρόν και τη μνημειώδη ευστοχία του Μπατίερ από τα 7,25μ. (6/7) έφτασαν στο 88-82, 3:11 πριν το τέλος, αλλά οι Σπερς πότε με τον Ντάνκαν και πότε με τον Λέοναρντ δεν τους άφηναν να... χαρούν (90-88 δύο λεπτά πριν το τέλος). Ο ηγέτης του Μαϊάμι με σουτ από τα πέντε μέτρα έδωσε στην ομάδα του εικόνα... νικήτριας γράφοντας το 92-88 στα 28'' πριν το τέλος. Οι βεβιασμένες επιλογές του Τζινόμπιλι και οι βολές των πρωταθλητών έγραψαν τον επίλογο.

Δωδεκάλεπτα: 18-16, 46-44, 72-71, 95-88.

Χιτ: Λεμπρόν 37 (8/8 βολές, 7/13 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 12 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Ουέιντ 23 (1/2 βολές, 11/21 δίποντα, 10 ριμπ.), Μπατίερ 18 (6/8 τρίποντα), Τσάλμερς 14, Άντερσεν 3, Μπος (7 ριμπ.), Μίλερ, Άλεν, Χάσλεμ.

Σπερς: Ντάνκαν 24 (8/8 βολές, 8/18 δίποντα, 12 ριμπ., 4 κλεψ.), Λέοναρντ 19 (16 ριμπ.), Τζινόμπιλι 18 (5 ασίστ), Πάρκερ 10, Γκριν 5, Νιλ 5, Ντιό 5, Σπλίτερ 2, Τζόζεφ.