EURO 2012 ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 1-2
ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Βαρσοβίας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στεφάν Λανουά (Γαλλία)

Στον τελικό του Euro θα βρίσκεται η Ιταλία. Οι «Ατζούρι» νίκησαν με 2-1 την Γερμανία, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος «χτύπησε» δις και πέρασαν στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσουν

την Ισπανία. Εξαιρετικοί οι «Ατζούρι» στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τον αρχιτέκτονα τους Τσέζαρε Πραντέλι να δίνει ρεσιτάλ απο τον πάγκο και να κοουτσάρει άριστα την ομάδα του. Σπίτι τους τα... ανίκητα «Πάντσερ»...

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με καλό ρυθμό και αξιόλογες φάσεις και για τις δύο ομάδες. Την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο διάστημα του ματς την είχαν τα «Πάντσερ» μετά απο ένα πλασέ του Χούμελς στο 8' και ασταθή επέμβαση του Τζίτζι Μπουφόν. Στο 12' η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ ανησύχησε και πάλι τους «Ατζούρι»... Ο Μπόατενγκ έκανε μια σέντρα, ο Μπουφόν δεν έδιωξε σωστά και ο Μπαρτσάλι λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ! Μετά την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα η Ιταλία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, έπιασε ρυθμό και κατάφερε να πιέσει τους Γερμανούς. Στο 17' και στο 18' με σουτ των Μοντολίβο-Κασάνο αντίστοιχα είχε καλές ευκαιρίες, ενώ η υπεροχή της απέφερε καρπούς στο 20'. Ο Κασάνο σέντραρε και ο Μάριο Μπαλοτέλι με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 35' οι Ιταλοί έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ όμως ο Μοντολίβο δεν σούταρε όταν έπρεπε και έδωσε την ευκαιρία στον Μπάντσουμπερ να του κλέψει την μπάλα. Η απάντηση της Γερμανίας ήρθε στο 35' με έναν «κεραυνό» του Κεντίρα! Ο Μπουφόν όμως ήταν και πάλι εκεί! Σε αυτό το διάστημα, δηλαδή απο το 20' και μετά η Ιταλία κυριάρχησε και μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό στο ματς. Μάλιστα κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ στο 36'. Ο Μοντολίβο πέρασε εκπληκτική πάσα στον Μπαλοτέλι, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με έναν «κεραυνό» σκότωσε τον Νόιερ για το 2-0.

Στην επανάληψη η Γερμανία μπήκε δυνατά, άλλωστε δεν είχε άλλη επιλογή και έψαξε απο την αρχή ένα γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο κόλπο. Στο 48' είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία με ένα σουτ του Ρόις, ενώ δύο λεπτά αργότερα Λαμ-Ρόις άλλαξαν υπέροχα την μπάλα, όμως ο πρώτος πλάσαρε άουτ. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα η Ιταλία απείλησε και εκείνη! Ο Μπαλοτέλι έκανε όμορφη προσπάθεια όμως στο πλασέ που επιχείρησε η μπάλα έφυγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα η Γερμανία στάθηκε άτυχη. Ο Ρόις εκτέλεσε το φάουλ, όμως ο Μπουφόν με την βοήθεια και του δοκαριού έστειλε την μπάλα κόρνερ. Οι «Ατζούρι» άγγιξαν το τρίτο γκολ στο 68'! Έκρυψαν την μπάλα λοιπόν, αλλάζοντας 15 πάσες, ωστόσο ο Μαρκίζιο απο εξαιρετική θέση σούταρε λίγο άουτ. Στο 75' έχασαν ακόμα μια απίστευτη ευκαιρία με τον Μαρκίζιο ο οποίος σούταρε άουτ και ενώ θα μπορούσε να περάσει την μπάλα στον Ντι Νατάλε που ήταν φάτσα με κενό τέρμα. Πέντε λεπτά μετά η Γερμανία είχε καλή φάση με τον Κροος, ο οποίος απο καλή θέση σούταρε άουτ. Στο τελευταίο τέταρτο τα «Πάντσερ» βγήκαν μπροστά και τα έπαιξαν όλα για όλα. Η Ιταλία βρήκε χώρους και σε αρκετ