Νίκη θρίλερ για Εθνική

22:05 7/8/2011 - Πηγή: AEK365
H Ελλάδα σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό επιβλήθηκε και της Ρωσίας (83-80) στο πλαίσιο της τρίτης μέρας του τουρνουά European Basketball Tour που φιλοξενείται στην Κύπρο και κατέκτησε την πρώτη θέση. Η Εθνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους διαφορά στο 18 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να γυρίσει
το ματς και να φτάσει στην νίκη με 83-80. Κορυφαίοι Μπουρούσης, Φώτσης και Καϊμακόγλου. Φριτζόν και Κιριλένκο ξεχώρισαν από τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ. Εκτός 12άδας έμειναν οι Πατ Καλάθης, Χαραλαμπίδης και Μάντζαρης. Δεκάλεπτα: 14-19, 34-43, 57-60, 83-80 Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 8, Μπουρούσης 13(6ρ), Ζήσης 11 (4 α), Ξανθόπουλος 2 (2κλ), Μπράμος 4, Φώτσης 11 (4ρ), Παπανικολάου 7, Σλούκας 8 (3 α, 2κλ), Μαυροειδής 2, Κουφός 2, Βουγιούκας 2, Καϊμακόγλου 13(4ρ) Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 3, Ζουκανένκο 2, Μπίκοφ 2, Φρίντζον 24, Βορονόφ, Μοζγκόφ 9, Σβεντ 8, Μόνια 3, Κβοστόφ 2, Σαμπάλκιν 4, Κιριλένκο 23