20:05 16/2/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 25η αγωνιστική

Μαρσέιγ-Βαλενσιέν 1-0
Γήπεδο: Βελοντρόμ
Με γκολ του Ροντ Φανί στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μαρσέιγ κέρδισε 1-0 την Βαλενσιέν στο "Βελοντρόμ" και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές. Από το μισάωρο και μετά η Μαρσέιγ πίεζε την εστία της Βαλενσιέν αλλά δίχως ουσία μέχρι το 94ο λεπτό όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Σουγκού βρήκε με κεφαλιά τον Φανί ο οποίος

με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα λυτρώνοντας την Μαρσέιγ.
Με το αποτέλεσμα αυτό η Μαρσέιγ διατηρείται στην μάχη της διεκδίκησης μιας θέσης για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Λοριάν- Εβιάν: 2-1
(Αλαντιέ 42' πεν., Μονέ Πακέ 78'- Μπετάο 83')

Ευρώπη βλέπει η Λοριάν που επικράτησε της Εβιάν με 2-1.
Η Λοριάν άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με το πέναλτι του Αλαντιέ, νώ ο Μονέ Πακέ έγραψε το 2-0 στο 78'. Η Εβιάν απλά μείωσε με τον Μπετάο στο 83'.

Μονπελιέ- Νανσί: 1-0
(Ερέρα 34')

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Μονπελιέ επί της Νανσί κι ελπίζει σεέξοδο στην Ευρώπη.
Η Μονπελιέ έκανε το 1-0 με τον Ερέρα στο 34ο λεπτό και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Μπαστιά- Νις: 0-1
(Μαουπάι 61')

Τεράστιο διπλό με 1-0 πέτυχε η Νις επί της Μπαστιά.
Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Μαουπάι στο 61ο λεπτο.

Μπρεστ-Αζαξιό: 1-1
(Ρασπετινό 12'- Ολίεχ 70')

Στο 1-1 κόλλησαν Μπρεστ και Αζαξιό.
Η Μπρεστ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Ρασπετινό, αλλά στο 70' ο Ολίεχ έκανε το τελικό 1-1.

Τουλούζ- Τρουά: 2-2
(Μπεν Μπασάτ 86', Ντιντό 88'- Γιαταρά 78', Νιβέ 83')

Στο 2-2 έμειναν Τουλούζ και Τρουά σε ένα ματς που όλα τα γκολ μπήκαν στα τελευταία 12 λεπτά.
Η Τρουά έκανε το 1-0 με τον Γιαταρά στο 78' και διπλασίασε τα γκολ της στο 83' με τον Νιβέ. Ωστόσο ο Μπεν Μπασάτ μείωσε για την Τουλούζ στο 86' και δύο λεπτά μετά ο Μπεν Μπασάτ έκανε το 2-2.