15:29 22/3/2015 - Πηγή: AEK365

SERIE A'-28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΑΠΟΛΙ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ: 1-1
Γήπεδο: Σαν Πάολο

Συνεχίζεται ο κατήφορος της Νάπολι που έμεινε στο 1-1 με την Αταλάντα και κινδυνεύει να μείνει εκτός πεντάδας.

Η Νάπολι είχε τον έλεγχο του αγώνα και τις φάσεις στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να μπορέσει να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Το β' μέρος δεν ξεκίνησε καλά για την Αταλάντα καθώς στο 56ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκόμες ενώ στ 61' ο Ντε Γκουζμάν είχε δοκάρι για τη Νάπολι. Παρόλα αυτά, στο 72ο λεπτό ο Πινίγα έβαλε μπροστά

στο σκορ την Σαμπντόρια αλλά στο 89' ο Σαπάτα έφερε στα ίσα το σκορ.

ΝΑΠΟΛΙ: Αντουχάρ, Μπρίτος, Ενρίκε, Κουλιμπαλί, Ντε Γκουζμάν, Μάτζιο, Ινλέρ, Λόπεθ (79' Σαπάτα), Ιγκουαΐν, Καγιεχόν (65' Μέρτενς), Γκαμπιαντίνι (70' Χάμσικ)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Ντραμέ, Στεντάρντο, Μπιάβα, Μπελίνι, Μιλιάτσιο, Τζαπακόστα (79' Ντ'Αλεσάντρο), Τσιγκαρίνι, Γκόμες, Μοράλες (67' Μπαζέλι), Ντένις (70' Πινίγια).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 2-2
Γήπεδο: Φρίουλι

Στο 2-2 έμειναν Ουντινέζε και Φιορεντίνα σε ένα πανέμορφο ματς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 15ο λεπτό ο Βάγκουε έκανε το 1-0.

Ωστόσο στην επανάληψη η Φιορεντίνα μπήκε αποφασισμένη και γύρισε το ματς σε ένα 8λεπτό. Αρχικά στο 50' ο Γκόμες έφερε στα ίσα το σκορ και στο 53' ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 για τους «βιόλα». Παρόλα αυτά η Ουντινέζε βρήκε το σθένος και ισοφάρισε στο 63ο λεπτό με τον Παναγιώτη Κονέ.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Καρνέζης, Ντανίλο, Πίρις, Βάγκουε, Βιντμέρ, Πίντζι, Κονέ, Γκιγιέρμε (79' Φερνάντες), Άλαν, Σίλβα (56' Θερό), Ντι Νατάλε (80' Γέιχο).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Ροντρίγκες, Πασκουάλ, Μπασάντα, Τόμοβιτς, Χοακίν (85' Τζιλαρντίνο), Βαλέρο (61' Φερνάντες), Ίλισιτς (69' Σαλάχ), Μπαντέλι, Κούρτιτς, Γκόμες

ΠΑΡΜΑ-ΤΟΡΙΝΟ: 0-2
Γήπεδο: Ένιο Ταρντίνι

Το διπλό με 2-0 πέτυχε ο Τορίνο επί της Πάρμα και ανέβηκε στη βαθολογία.

Η Τορίνο πίεσε από την αρχή στο ματς και στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το Λόπες. Μάλιστα στο 36ο λεπτό η Πάρμα έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Λουκαρέλι.

Η «Γκρανάτα» πίεσε και στην επανάληψη και στο 73ο λεπτό ο Μπάσα έκανε το 2-0.

ΠΑΡΜΑ: Ιακομπούτσι, Κασάνι, Λουκαρέλι, Λίλα (77' Παλαντίνο), Κόστα, Μέντσες, Νοτσερίνο (68' Γκαλόπα), Γιορκέρα, Βαρέλα, Κόντα (67' Γκεζάλ), Μπελφοντίλ.

ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μορέτι, Μπόβο, Μολινάρο, Γκλικ, Πέρες (67' Νταρμιάν), Γκάτσι (78' Γκονζάλες), Ελ Καντουρί, Μπενάσι (66' Μπάσα), Λόπες, Κουαλιαρέλα.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΙΝΤΕΡ: 1-0
Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Κλειδώνει μια θέση στην Ευρώπη η Σαμπντόρια που κέρδισε με 1-0 την Ίντερ.

Κακό το πρώτο μέρος με τις Σαμπντόρια και Ίντερ να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Στην επανάληψη όμως η Σαμπντόρια μπήκε πιο δυνατά και στο 65ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Έντερ.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι, Σιλβέστρε, Ρεγκίνι, Ρομανιόλι, Παλόμπο, Σοριάνο (81' Ντάνκαν), Άκουα (52' Ομπιάνγκ), Ετο'ο, Έντερ, Μουριέλ (66' Μουριέλ).

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Βίντιτς, Ρανόκια, Ντ'Αμπρόζιο, Ζουάν, Μεδέλ, Γκουαριν, Σακιρί, Μπρόζοβιτς (76' Παλάσιο), Ποντόλσκι (87' Καμαρά), Ικάρντι.

ΤΣΕΖΕΝΑ-ΡΟΜΑ: 0-1
Γήπεδο: Ντίνο Μανούτσι

Έστω και δύσκολα η Ρόμα έκαμψε την αντίσταση της Τσεζένα με 1-0 και παρέμεινε στη 2η θέση.

Η Ρόμα πίεσε από το πρώτο λεπτό και τελικά στο 41' ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη οι «τζιαλορόσι» πίεσαν κι άλλο κι έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν πέτυχαν άλλο τέρμα.

ΤΣΕΖΕΝΑ: Λεάλι, Καπέλι, Λουκίνι, Περικό, Κράνιτς, Μουντιγκάι, Ντε Φέουδις (69' Ροντρίγκες), Γκιόργκι, Καρμπονέρο (86' Πουλτζέτι), Τζούριτς (81' Σούτσι), Ντεφρέλ.

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Χολέμπας, Αστόρι, Μανωλάς, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Ουτσάν (6' Πελεγκρίνι), Φλορέντζι, Ντουμπιά, Λιάγιτς (79' Γιανγκά Μπιβά), Ζερβινιό (87' Ιμπάρμπο).

ΛΑΤΣΙΟ-ΒΕΡΟΝΑ: 2-0
Γήπεδο: Ολίμπικο

Την εντυπωσιακή της πορεία συνέχισε η Λάτσιο που κέρδισε με 20 τη Βερόνα και κουνάει σεντόνι.

Η Λάτσιο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Άντερσον. Οι «λατσιάλι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο ματς και στο 45+2' ο Καντρέβα έκανε το 2-0.

Οι Ρωμαίοι ήλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα στο β' μέρος και έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστα, Ράντου, Μαουρίσιο, Ντε Φρι, Μπίλια, Καντρέβα, Μάουρι (73' Λούλιτς), Παρόλο, Άντερσον (86' Περέα), Κλόζε (79' Κεϊτά).

ΒΕΡΟΝΑ: Μπενούζι, Ροντρίγκες, Πιζάνο, Μόρας, Μάρτιτς (53' Μπρίβιο), Ομπάντι, Χάλφρεντσον, Χριστοδουλόπουλος, Ιονίτα (85' Καμπανιάρο), Ταχτσίδης (59' Λόπες), Τόνι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΤΖΕΝΟΑ: 1-0
Γήπεδο: Γιουβέντους Στάντιουμ

Πλάκα κάνει και φέτος στην Ιταλία η Γιουβέντους, που κέρδισε με 1-0την Τζένοα και ξέφυγε με 17 βαθμούς από τη Ρόμα (ένα ματς λιγότερο).

Το πρώτο 20λεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με την Τζένοα μάλιστα να πατά καλά στο γήπεδο, αλλά στο 25' ο Τέβες με ένα γκολ ποίημα έκανε το 1-0. Ο Αργεντινός μπήκε από πλάγια δεξιά και με βολίδα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Περίν.

Η Γιουβέντους ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στην επανάληψη και μάλιστα στ 62ο λεπτό είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της αλλά ο Τέβες έχασε πέναλτι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ (72' Πέπε), Παντοΐν, Περέιρα, Βιδάλ (88' Στουράρο), Μαρκίζιο, Τέβες, Γιορέντε (72' Μάτρι).

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν (52' Λαμάνα), Ρονκάλια, Μπουρδίσο, Ντε Μάιο, Εντένιλσον, Μπερτολάτσι, Κούτσκα, Μπεργκντίχ, Λεστιέν (66' Λασάλτ), Νιάνγκ (46' Μποριέλο), Περότι.

ΕΜΠΟΛΙ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ: 3-1
Γήπεδο: Κάρλο Καστελάνι

Άλμα παραμονής για την Έμπολι που κέρδισε με 3-1 τη Σασουόλο.

Στο 23ο λεπτό, το σουτ του Βαλδιφιόρι, πέρασε λίγο άουτ, ενώ στ 28' ο Κονσίλι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Πουτσιαρέλι.

Η Έμπολι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Σαπονάρα βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και πλάγια αριστερά και με συρτό διαγώνιο σουτ, έκανε το 1-0. Ωστόσο η απάντηση της Σασουόλο ήταν άμεση και στο 49ο λεπτό έφερε στα ίσα το σκορ. Ο Μπεράρντι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ρουγκάνι κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ωστόσο στο 59ο λεπτό ο Μχελίντζε έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σαπονάρα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΕΜΠΟΛΙ: Σέπε, Ρουί, Μπάρμπα, Ρουγκάνι, Χισάι, Κρότσε (84' Σινιορέλι), Βαλδιφιόρι, Σαπονάρα (70' Ζιελίνσκι), Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε (58' Μχελίντζε)

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Γκατσόλα, Ατσέρμπι, Πελούζο, Λόνγκι (84' Λαζάρεβιτς), Ταϊντέρ, Μανιανέλι (70' Φλοκάρι), Μισιρόλι, Μπεράρντι, Ζάζα, Σανσόνε (75' Φλόρες)