Νίκη με ανατροπή

22:22 31/3/2013 - Πηγή: AEK365

Το... χάρο με τα μάτια της είδε η Ιταλία στον συναρπαστικό αγώνα με την Πολωνία, που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Α' ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κορασίδων στο Μπαρ, παρουσία περίπου 150 θεατών. Η πολυνίκης ομάδα του θεσμού με 7 μετάλλια (2 χρυσά, 2 ασημένια, 3 χάλκινα), αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τις σκληροτράχηλες αντιπάλους της, κατάφερε χάρις στην ομοιογένεια, τις πολύτιμες βοήθειες από τον πάγκο και το πολύ καλό μπλοκ, να κάνει την ανατροπή με 3-2 (25-27, 16-25, 25-16, 25-23, 15-6), υποχρεώνοντας

την Πολωνία στην παρθενική ήττα της στη φετινή διοργάνωση.

Στο α' σετ η Πολωνία των 3 μεταλλίων (1 χρυσό, 1 ασημένιο, 1 χάλκινο) στην ιστορία του θεσμού, ξεκίνησε πολύ δυναμικά το ματς και με επιθετικό πλουραλισμό και καλό μπλοκ προηγήθηκε με 14-9 των Ιταλίδων. Οι «ατζουρίνε», μετά από συνεχόμενες ανατροπές είχαν δύο ευκαιρίες να τελειώσουν στο 24-22 το σετ, όμως οι αντίπαλές τους με δύο μπλοκ σε ισάριθμα ιταλικά σετ μπολ, ισοφάρισαν 25-25 και έπειτα με 27-25 έκαναν μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 1-0 σετ.

Στο β' σετ , με ψυχολογία στο... ζενίθ, η Πολωνία δεν άφησε τις πολυνίκεις του θεσμού να πάρουν ανάσα, καθώς από την αρχή, πλην του μπλοκ, κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και μετά από 8-4, 16-8 και το 21-11 ζευγάρωσε πανηγυρικά με 25-16 τα κερδισμένα της σετ.

«Ξύπνησε» το «πληγωμένο θηρίο»
Και εκεί που όλα έδειχναν πως η αήττητη στη διοργάνωση Πολωνία θα έκανε έναν ειδυλλιακό κυριακάτικο περίπατο στο Τοπόλιτσα στο γ' σετ «μίλησε» ο... πληγωμένος εγωϊσμός των «ατζουρίνε». Μετά το αρχικό προβάδισμα με 8-7 οι Ιταλίδες με πιεστικό σερβίς, αδιαπέραστο μπλοκ και την ερχόμενη από τον πάγκο αντί της Μαλίνοφ, Κάμπι να μοιράζει θαυμάσια το παιχνίδι σε Ζανέτι (είχε αντικαταστήσει στο β' σετ τη Ντ' Οντορίκο), Νικολέτι και Μπονιφάτσιο, επέβαλλαν πλήρως το ρυθμός τους και από το 16-8, 21-12 μείωσαν με 25-16 σε 2-1 σετ.

Στο δ' σετ τα κορίτσια του Λούκα Πιερανιόλι, έδειξαν αποφασισμένες να στείλουν το ματς σε τάι μπρεικ. Με καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση οι Ιταλίδες πήραν από την αρχή το προβάδισμα με 9-3, 13-8, όμως τα κορίτσια της Πολωνίας, με καλό σερβις «χάλασαν» την αντίπαλη υποδοχή και πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ με 16-15. Από το 19-19 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 23-22 υπέρ της Πολωνίας, όμως μία επίθεση της Ντεγκράντι, ένας άσος της Νικολέτι και η διπλή μπαλιά της Μπαλντίγκα χάρισαν με 25-23 το σετ στις Ιταλίδες, που ισοφάρισαν σε 2-2, σπάζοντας καρδιές!

Στο 5ο σετ οι ασταμάτητες επιθετικά Ιταλίδες προηγήθηκαν με 4-1, 10-5 και χωρίς να απειληθούν σοβαρά στη συνέχεια πανηγύρισαν σαν τρελές με 15-6 το πολύτιμο δίποντο της δεύτερης νίκης τους στον Α' όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Κερδισμένοι πόντοι 106-97: Σέρβις 4-6, Επίθεση 66-47, Μπλοκ 12-7, Λάθη αντιπάλου 24-37

Iταλία: (Λ. Πιερανιόλι): Μαλίνοφ 1, Μπονιφάτσιο 16 (4 μπλοκ), Ντανέζι 6, Γκουέρα 8, Νικολέτι 24 (4 άσοι), Ντ' Οντόρικο 1λίμπερο η Ματζιπίντο (65% υποδ, 52% άριστες), Ζανέτε 15, Ντεγκράντι 5, Κάμπι 6, Αντζελίνα
ΠΟΛΩΝΙΑ (Κοζάτκα): Μπαλντίγκα 3, Σμάρεκ 18, Σμίσεκ 3, Μόσκβα 8, Νταμάσκε 15, Καζάλα 13, λίμπερο η Νοβακόφσκα (51% υποδ., 44% άριστες), Γκρζέλακ, Σζίγκιελ

Υπερηφάνεια για νικητές και ηττημένους
Στις δηλώσεις του μετά το ματς ο κόουτς της Ιταλίας Λούκα Πιεναρόλι εξέφρασε την ικανοποιήσή του για την δύσκολη νίκη, αλλά και την ισάξια δωδεκάδα αθλητριών που διαθέτει. «Στα πρώτα δύο σετ η ομάδα ήταν σφιγμένη, πιεσμένη, αλλά στη συνέχεια ήμουν σίγουρος πως θα αντιδρούσαμε, όπως κι έγινε, γιατί έχω εμπιστοσύνη στις αθλήτριες μου, τις οποίες θεωρώ όλες ισάξιες. Κάτι που απέδειξαν άλλωστε, όταν μπήκαν στο ματς και μας βοήθησαν σημαντικά να γυρίσουμε το σκορ».

Από την πλευρά του ο Πολωνός τεχνικός, Γκρεγκορζ Κοζάτκα, παρά την απογοήτευσή του τόνισε πως «ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς, αλλά είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου, που έπαιξε τόσο καλά απέναντι σε μία πανίσχυρη ομάδα όπως η Ιταλία» .