Νίκη και αποθέωση για Φάρα

14:02 5/8/2012 - Πηγή: AEK365

Κάτι παραπάνω από αποδοτική ήταν η παρουσία των Βρετανών στην δεύτερη μέρα των 30ων Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, καθώς κατέκτησαν τρία χρυσά μετάλλια.
Λίγο μετά την ολοκλήρωση του επτάθλου όπου η Ενις πήρε το χρυσό μετάλλιο, έγιναν τα 10.000 μ. των ανδρών. Ο Μο Φάρα, μπορεί να ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2011 δεν ήταν όμως το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Ο Βρετανός κατάφερε τελικά να φτάσει στην πρώτη θέση σε 27.30.42 και αποθεώθηκε

από τους συμπατριώτες του, που φώναζαν ρυθμικά το όνομα του. Η γρηγορότερη κούρσα από το 10.54 της Γκρίφιθ Τζόινερ στη Σεούλ έγινε στα 100 μ., εκεί όπου η Σάλι Αν Φρέισερ τερμάτισε σε 10.75 και υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πριν από τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο. Το τρίτο χρυσό μετάλλιο των Βρετανών ήταν στο μήκος των ανδρών με τον Γκρεγκ Ράδερφορντ, ο οποίος χρειάστηκε προσπάθεια μόλις στα 8,31 μ. για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.
Οτι είναι μεγάλος αθλητής είναι γνωστό και αναμφισβήτητο. Αυτό όμως που κατάφερε ο Φελιξ Σάντσέζ στο Λονδίνο είναι πέρα από κάθε προσδοκία. Στην πρώτη ημιτελική σειρά των 400 μ. εμπ., ο Σάντσεζ τερμάτισε πρώτος σε 47.76 "γράφοντας" έτσι την όγδοη γρηγορότερη κούρσα της καριέρας του και τον καλύτερο χρόνο του στην απόσταση από το 2003! Ο ολυμπιονίκης από την Αθήνα, μοιάζει σε θέση να ανέβει στο βάθρο των νικητών, παρά το γεγονός ότι το επίπεδο των αγώνων είναι υψηλό. Λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη έκπληξη, καθώς μια από τις μεγάλες ελπίδες των Βρετανών για την κατάκτηση ενός μεταλλίου, ο Ντέι Γκριν τερμάτισε τέταρτος σε 48.19. Τελικά ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2011 πήρε την πρόκριση στον τελικό, με χρόνο.
Στον ημιτελικό των 400 μ. γυναικών, η Αντονίνα Κριβοσάπκα έδειξε πως είναι σε θέση να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο. Τερμάτισε σε 49.81, στην κορυφαία επίδοση των ημιτελικών. Η Σάνια Ρίτσαρντς - Ρος δεν θέλησε να σπαταλήσει δυνάμεις, παρόλα αυτά πήρε τη νίκη στην σειρά της με 50.07.
Οι τρεις πρώτοι
10.000 μ. (Α): 1. Φάρα (Βρετανία) 27.30.42, 2. Ραπ (ΗΠΑ) 27.30.90, 3. Τ. Μπεκέλε (Αιθιοπία) 27.31.43.
Μήκος (Α): 1. Ράδερφορντ (Βρετανία) 8,31 μ., 2. Γουάτ (Αυστραλία) 8,16 μ., 3. Κλέι (ΗΠΑ) 8,12 μ.
20 χλμ. βάδην (Α): 1. Τσεν (Κίνα) 1ωρ.18.46, Μπαρόντο (Γουατεμάλα) 1ωρ.18.57, Γουάνγκ (Κίνα) 1ωρ.19.25.
100 μ. (Γ) (+1,5): 1. Φρέιζερ- Πράις (Τζαμάικα) 10.75, 2. Τζέτερ (ΗΠΑ) 10.78, 3. Κάμπελ (Τζαμάικα) 10.81
Δισκοβολία (Γ): 1. Πέρκοβιτς (Κροατία) 69,11 μ., Πιστσαλνίκοβα (Ρωσία) 67,56 μ., 3. Λι (Κίνα) 67,22 μ.
Επταθλο (Γ): 1. Ενις (Βρετανία) 6.955 β., 2. Σβάρζκοπφ (Γερμανία) 6.649 β.,