Νίκη για Παναθηναϊκό

21:50 17/10/2011 - Πηγή: AEK365

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, ο Φοίνικας Σύρου αν και έχασε το πρώτο σετ, κατάφερε να κερδίσει με 3-1 τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό στο κλειστό της Κυψέλης. Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 3-6 και έφτασε τη διαφορά στο 7-11 αναγκάζοντας τον Νίκο ΜΠουτσουρή να πάρει τάιμ άουτ με τους γηπεδούχους όμως να επιστρέφουν άμεσα

στο ματς, χάρις στα εξαιρετικά σερβίς του Ψάρρα που έφεραν το ματς στα ίσια (11-11). Μάλιστα ο ΠΑΟ έφτασε στο +2 (16-14) με άσο του Γιοζεφάσκι και εκμεταλλευόμενος την κακή παρουσία του Στιβ Γκοτς (κυρίως στην επίθεση) προηγήθηκε με 22-18 και πήρε το σετ με άνεση. Στο β' σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με τον Νικηφορίδη αντί του Γκοτς, αλλά ο ΠΑΟ με ανεβασμένη ψυχολογία απέκτησε σημαντικό προβάδισμα ξεφεύγοντας με 11-8 χάρις σε μπλοκ του Ψάρρα στον Ντόκιτς... Η απάντηση του Φοίνικα όμως ήταν άμεση, με τον Νικηφορίδη να μειώνει σε 11-10 (ατομικό μπλοκ σε Γιοζεφάσκι) και να προσπερνά με 19-20 χάρις σε κόντρα επίθεση του ίδιου παίκτη. Οι Συριανοί έφτασαν στο +2 (20-22) με κόντρα του Ντόκιτς και έκλεισαν το σετ με ατομικό μπλοκ του Λάππα στον Γιοζεφάσκι. Στο τρίτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πάλι από ένα σημείο και μετά να πάρει μια σημαντική διαφορά (15-11) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων, αλλά οι τελευταίοι πλησίασαν γρήγορα (15-13, 17-16) για να ισοφαρίσουν σε 21-21 με νέα κόντρα του Νικηφορίδη, ο οποίος 'έγραψε' και το 22-23, αλλά όπως και στο δεύτερο σετ, ο τελευταίος πόντος του τρίτου ήρθε με μπλοκ του Λάππα (στον Στοϊκοβιτς). Η μάχη συνεχίστηκε και στο δ' σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 13-13 που έγινε 13-16 με λάθη των πράσινων, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-17. Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που προηγήθηκαν καθώς ο Ντόκιτς έκανε το 18-19, για να φτάσει στο +2 (21-23) ο Φοίνικας με νέα κόντρα του Σέρβου, αλλά και πάλι το σετ (και το ματς) έκλεισε με πόντο του Λάππα (αυτή τη φορά με επίθεση).