Νέα ήττα για Κορίνθιανς (VIDEO)

12:32 1/8/2011 - Πηγή: AEK365
BRASILEIRAO ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ 13η αγωνιστική Το αήττητο των 10 πρώτων αγωνιστικών αποτελεί παρελθόν για την Κορίνθιανς καθώς ηττήθηκε για δεύτερη σερί φορά και πλέον η δεύτερη Φλαμένγκο βρίσκεται στο -1. Η πρωτοπόρος Κορίνθιανς ηττήθηκε 3-2 από την Αβαΐ που μάχεται για την σωτηρία της. Τα πράγματα ξεκίνησαν καλά για την Κορίνθιανς καθώς προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με τον Έμερσον αλλά η Αβαΐ αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και αφού αρχικά ισοφάρισε με τον Ουίλιαμ στο 50ο λεπτό στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα με γκολ
του Κοέλιο δυο λεπτά αργότερα. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης στο 82ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην Αβαΐ, που μέχρι χθες δεν είχε νικήσει στην έδρα της, με την Κορίνθιανς το μόνο που να καταφέρνει ήταν να μειώσει με τον Ενρίκε στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Την νέα "γκέλα" της Κορίνθιαςν την εκμεταλλεύτηκε η Φλαμένγκο που κέρδισε την Γκρέμιο με 2-0 αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε η Σάο Πάουλο η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την Βάσκο ντα Γκάμα με 2-0. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν ο Λουίς (53') και ο Φελίπε (90'+). Ο Νεϊμάρ συνεχίζει να σκοράρει αλλά η Σάντος εξακολουθεί να έχει απώλειες βαθμών μετά και την νέα ήττα, αυτή την φορά από την Ατλέτικο Παραναένσε με 3-2. Στα πρώτα δέκα λεπτά η Παραναένσε προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Σαντάνα (5'), Μανοέλ (9') με τον Νεϊμάρ να μειώνει για την Σάντος στο 13ο λεπτό. Στο 63ο λεπτό ο Μπόργκες ισοφάρισε αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαρσίνιο χάρισε την νίκη στην Ατλέτικο Παραναένσε διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στο Brasileirao Φλαμένγκο-Γκρέμιο 2-0 Κρουζέιρο-Μποταφόγκο 0-1 Παλμέιρας-Ατλέτικο Μινέιρο 3-2 Σάο Πάουλο-Βάσκο ντα Γκάμα 0-2 Φλουμινένσε-Σεαρά 4-0 Ιντερνασιονάλ-Ατλέτικο Γκοϊανένσε 0-0 Αβαΐ-Κορίνθιανς 3-2 Αμέρικα Μινέιρο-Κοριτίμπα 1-3 Ατλέτικο Παραναένσε-Σάντος 3-2 Μπαΐα-Φιγκεϊρένσε 3-1