Μόνος πρώτος ο «Αίαντας»

23:00 26/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΡΕΝΤΙΒΙΖΙΕ 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η 4η αγωνιστική του Ολλανδικού Πρωταθλήματος, ο Άγιαξ επικράτησε άνετα με 4-1 της Βίτεσε και πέρασε μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα. Ο «Αίαντας» αν και το τελικό αποτέλεσμα δεν φανερώνει κάτι τέτοιο, δυσκολεύτηκε απέναντι στους «Αετούς» μιας και στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχε σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπερ «πάτησε γκάζι» και έφτασε σε τέσσερα γκολ.
Ο Έρικσεν στο 53', ο Μπόερίγκερ στο 62' και ο Σίγκθορσον στο 63' και στο 71' «βρήκαν δίχτυα» και χάρισαν στην ομάδα τους την τρίτη της νίκη στην εφετινή Ερεντιβιζιέ. Το μόνο που κατάφεραν οι «κιτρινόμαυροι» ήταν να μειώσουν με τον Μπούτνερ στο 89ο λεπτό. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΑΓΩΝΕΣ: 1. ΤΒΕΝΤΕ 9 2. ΦΙΤΕΣΕ 7* 3. ΑΓΙΑΞ 7* 4. ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ 7 5. ΑΛΚΜΑΑΡ 6 6. ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 6 7. ΒΑΑΛΒΑΙΚ 4 8. ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ 4 9. ΧΕΡΑΚΛΕΣ 4 10. ΝΑΙΜΕΝΓΚΕΝ 4 11. ΡΟΝΤΑ 3 12. ΟΥΤΡΕΧΤΗ 2 13. ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΤΣΑΠ 2 14. ΦΕΝΛΟ 2 15. ΕΞΕΛΣΙΟΡ 1 16. ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ 1 17. ΧΕΡΕΝΦΕΕΝ 1 18. ΜΠΡΕΝΤΑ 1 *Έχουν έναν αγώνα περισσότερο