19:09 23/12/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ- 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΝΠ- Ανόρθωση: 1-2
(Κωνσταντίνου 4'- Λαβόρδε 49', Σπαντάτσιο 84')

Με σούπερ ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση επικράτησε με σκορ 1-2 της Ενωσης στο «Τάσος Μάρκου» και ολοκλήρωσε ιδανικά την πορεία της μέσα στο 2012. Η ομάδα του Ρόνι Λέβι βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από το 4ο λεπτό, μετά την κεφαλιά του Ανδρέα Κωνσταντίνου, όμως στην επανάληψη ήταν καταιγιστική και κατάφερε με τέρματα των Λαβόρδε στο 49' και του Σπαντάτσιο στο 83' να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας, σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από

το ΑΠΟΕΛ.

Ολυμπιακός Λ.- Αγία Νάπα: 3-2
(Πίνα 24', Κάστρο 31', 50'- Ριέρα 33', Τζάκσον 90+2')

Σπουδαίο τρίποντο πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με σκορ 3-2 της Αγίας Νάπας σε αγώνα που έγινε ΓΣΠ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ρένου Δημητριάδη αναδείχθηκε ο Ελντερ Κάστρο που σημείωσε δύο τέρματα για τους μαυροπράσινους στο 31' και 50'. Το σκορ άνοιξε ο Ντε Πίνα με κεφαλιά στο 24'. Η Αγία Νάπα μείωσε αρχικά με τον Ριέρα στο 33΄, ενώ ο Τζάκσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90+2'.

Νέα Σαλαμίνα- ΑΕ Πάφου: 1-1
(Όπερ 35'- Σαούλο 23')

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΠ στο στάδιο Αμμόχωστος, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Αποτέλεσμα που αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την ομάδα του Σάσα Γιοβάνοβιτς που αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές από το 29' λόγω αποβολής του Αλέξη Γαρπόζη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Πάφος προηγήθηκε με γκολ του Σάουλο στο 23' ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Όπερ, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ των ερυθρολεύκων με τρία γκολ. Η ομάδα του Γιόνουζ είχε την κατοχή και προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο για τη νίκη αλλά δεν σημείωσε την μεγάλη ευκαιρία για να το πράξει.