02:56 18/6/2014 - Πηγή: AEK365

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014-8ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΩΣΙΑ-ΝΟΤΙΟΣ ΚΟΡΕΑ: 1-1
Γήπεδο: Arena Pantanal

Μπορεί το λάθος του Ακινφέεφ να έγειρε την πλάστιγγα προς τη μεριά της Κορέας, αλλά ο μπαρουτοκαπνισμένος Κερζάκοφ έκανε το 1-1 κι έδωσε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στη Ρωσία. Στο 1-1 κόλλησαν οι δύο

ομάδες και το Βέλγιο πήρε από τώρα κεφάλι στον όμιλο.

Το ματς δεν ήταν καλό και είχε μόλις δύο καλές φάσεις στο πρώτο ημίωρο. Αρχικά στο 10' ο Σον έκανε όμορη ενέργεια και σουτ από δεξιά αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο, ενώ στο 28' μετά από κόρνερ και διώξιμο του Γιουνγκ, ο Εστσένκο έκανε το σουτ που κόντραρε σε σώματα. Στο 31ο λεπτό ο Γιουνγκ έδιωξε ασταθώς το μακρινό φάουλ του Ιγκνάσεβιτς, αλλά δεν μπόρεσε να μπει άλλος παίκτης των Ρώσων στη φάση, ενώ στο 34' ο Κου δοκίμασε από μακριά το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Ιγκνάσεβιτς κι ευτυχώς για τον Ακινφέεφ η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό, ο Φαϊζούλιν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Γιουνγκ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ και στη συνέχεια της φάσης ο Κομπάροφ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπερεζούτσκι έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 50' ο Κου δοκίμασε δυνατό σουτ, με τον Ακινφέεφ να δυσκολεύεται να απομακρύνει, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κι έπιασε καλό αριστερό σουτ αλλά ο Ακινφέεφ μάζεψε με διπλή προσπάθεια. Στο 57ο λεπτό ο Κι εκτέλεσε από μακριά φάουλ, με τον Ακινφέεφ να δυσκολεύεται ξανά να μαζέψει, ενώ στο 61' μετά από εκτέλεση φάουλ του Κι, ο Χονγκ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Ρωσίας κι έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Ακινφέεφ. Στο επόμενο λεπτό ο Γιουνγκ έδιωξε δύσκολα το σουτ του Κομπάροφ και τελικά στο 68' μετά από σουτ του Κ.Χ. Γι, ο Ακινφέεφ έκανε τραγικό λάθος και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Ρωσίας. Ωστόσο στο 73' ο Γιουνγκ απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Ντζαγκόεφ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Κερζάκοφ με κοντινό σουτ έκανε το 1-1

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεφ, Ιγκνάσεβιτς, Γκλουσάκοφ (72' Ντενίσοφ), Κοκόριν, Μπερεζούτσκι, Σατόφ (59' Ντζαγκόεφ), Ζιρκόφ (70' Κερζάκοφ), Σαμέντοφ, Φαϊζούλιν, Εστσένκο, Κομπάροφ.

Ν.ΚΟΡΕΑ: Γιουνγκ, Γιουν, Κιμ, Σον (83' Μπ.Κ. Κιμ), Παρκ (55' Κ.Χ.Λι), Γ.Λι, Χαν, Κου, Κι, Τ.Λι, Χονγκ (72' Χουάνγκ)