Μία νίκη μακριά από την πρόκριση

21:02 27/9/2012 - Πηγή: AEK365

Η Καντού νίκησε 89-83 την Νίμπουργκ και προκρίθηκε στον τελικό των προκριματικών της Ευρωλίγκας. Πλέον η ιταλική ομάδα απέχει μια νίκη από το να βρεθεί στον όμιλο του Παναθηναϊκού.
Ο Χρήστος Ταπούτος έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά τελικά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη-πρόκριση. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο ως το 22', αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου η Καντού με επιμέρους σκορ 12-2 άνοιξε τη διαφορά και ουσιαστικά... κλείδωσε τη νίκη.

Η διαφορά πλησίασε

τους 15 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά οι Ιταλοί με συνεχόμενα λάθη στο τελευταίο λεπτό λίγο έλειψε να... αυτοκτονήσουν. Αραντόρι και Σμιθ οι κορυφαίοι για τους νικητές. Η ομάδα του Τριντσιέρι έχει φτάσει στην... πηγή και αύριο το βράδυ θα γνωρίζουμε εάν θα πιει νερό και θα προκριθεί στους ομίλους της Ευρωλίγκας.

*Ο Χρήστος Ταπούτος δεν ήταν ο μόνος Έλληνας που βρέθηκε στο παρκέ καθώς ένας εκ των τριών διαιτητών της αναμέτρησης ήταν ο Ηλίας Κορομηλάς.

Δεκάλεπτα: 23-17,43-44,68-57,89-83
Καντού (Τριντσιέρι): Σμιθ 16, Μαρκοισβίλι 8 (1), Λάινεν 9 (3), Ματζαρίνο 8 (2), Μπρουκς 13, Τάιους 2, Εμπομά 6, Αραντόρι 19, Κουζίν 8.
Νίμπουργκ (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 6, Χρουμπάν 6, Έιμπραμς 16 (4), Χούσκα 2, Παλίτζα 13 (3), Νέκας, Τέιλορ 16 (3), Ταπούτος 12 (2), Νέιμτσικ 12, Πάβκοβιτς.