Μεγάλη ανατροπή για Σπάρτα

23:35 29/7/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 3ος Προκριματικός πρώτο ματς

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΜΑΛΜΕ: 4-2

Με τον Νταβίντ Λάφατα να κάνει τρομερό ματς η Σπάρτα επικράτησε 4-2 της Μάλμε και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης. Ο 32χρονος επιθετικός έχει φτάσει πλέον τα οκτώ γκολ στο θεσμό. Η Μάλμε άνοιξε το σκορ στο 17' με τον Φόρσμπεργκ όμως ο Λάφατα απάντησε στο 22'. Πέντε λεπτά μετά όμως ο Θέλιν έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Σουηδούς. Στην επανάληψη

όμως η Σπάρτα ήταν καταιγιστική. Ισοφάρισε με τον Λάφατα στο 51' και στο επόμενο λεπτό πήρε προβάδισμα με τον Κόβας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λάφατα στο 70'.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ-ΣΕΡΙΦ: 2-1

Δυσκολεύτηκε η Σλόβαν απέναντι στη Σέριφ και τελικά επικράτησε με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 42' με πέναλτι του Ζόφτσακ και στο 61' έμειναν με δέκα όταν αποβλήθηκε ο Λάσικ. Με παίκτη παραπάνω η Σέριφ πίεσε και στο 74' ισοφάρισε με τον Ρικαρντίνιο. Τελικά στο 85' ο Μέζαρος έδωσε τη λύση για τη Σλόβαν κάνοντας το 2-1.

ΝΤΕΜΠΡΕΤΣΕΝ-ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ: 1-0

Η Ντέμπρετσεν με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιμπραήμ Σιντιμπέ στο 54' πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπάτε και απέκτησε ισχνό προβάδισμα.