Με το δεξί ο Φλέμινγκς στην ΑΕΚ

20:10 5/12/2011 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ σκόραρε γκολ στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου, με τέρματα του Πιντάδο και του Γκαρσία, ενώ στο 58' είχε σουτ στο δοκάρι με τον Κούλη Παύλου, που αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο. Τραυματίας αποχώρησε και ο Σκοπελίτης.

Το γκολ του Γκόρκα Πιντάδο σφράγισε τις προσπάθειες της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ισπανός επιθετικός

με κεφαλιά στο 45+3', μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Κλερ, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπρουκς.

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Γκαρσία από θέση βολής, όμως ο Μπρουκς με εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ, ο Πιντάδο έγραψε το 1-0 για την ΑΕΚ.

Στην επανάληψη, ο Ερμής ξεκίνησε με επιθετικές διαθέσεις και στα πρώτα λεπτά απείλησε την εστία του Φορτίν. Ωστόσο, με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και είχε ευκαιρία για δεύτερο γκολ με τον Κούλλη Παύλου, που έκανε το σουτ όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 58'. Το ρευστό αποτέλεσμα διατήρησε την αγωνία στις εξέδρες, όμως στις καθυστερήσεις ο Γκονζάλο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 2-0.