ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΟΦΗ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ζωσιμάδες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύζας (Δράμας)

Το θετικό ντεμπούτο που αναζητούσε στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννενα βρήκε ο Σάκης Τσιώλης απέναντι στον ΟΦΗ, χάρη στον Τόμας Ντε Βισέντι,

ο οποίος θύμισε τον περσινό καλό του εαυτό. Με ένα γκολ και μια ασίστ, ο Αργεντινός οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 2-1, καθώς το γκολ του Μακουκούλα στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στην ιστορία...

Καλύτερος, αλλά...

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά, όμως μόλις ο ΟΦΗ βρήκε τα πατήματά του, όχι απλώς ισορρόπησε, αλλά φάνηκε ως η πιο πειστική ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, σε ένα ημίχρονο που έτσι κι αλλιώς δεν είχε σπουδαία πράγματα να επιδείξει. Επί της ουσίας μόνο δύο κεφαλιές των Παπάζογλου (15') και Τριποτσέρη (18'), ενώ ο ΠΑΣ κατάφερε να απαντήσει με την εκπνοή του πρώτου μέρους με ένα σουτ του Κοροβέση.

«Μίλησε» ο Ντε Βισέντι

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την σφραγίδα του Ντε Βισέντι. Ο Αργεντινός ανέβασε την απόδοσή του και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Αρχικά, έστειλε το μήνυμα στο 59' με μια κεφαλιά που δεν βρήκε στόχο, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα... δεν χαρίστηκε και έκανε το 1-0 (πάλι με κεφαλιά). Δέκα λεπτά αργότερα ανέλαβε ρόλο δημιουργού και έπειτα από δική του εκτέλεση φάουλ ο Τσουκαλάς έκανε το 2-0. Ο ΟΦΗ έπαιξε τα... ρέστα του με την είσοδο του Μακουκούλα στο 81' και δύο λεπτά αργότερα κατάφερε να χρηστεί σκόρερ, όμως το 2-1 ήταν το τελικό σκορ...

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σ. Τσιώλης): Βελλίδης, Βίλα, Λίλα, Κολοβέτσιος (81' Στρουνά), Ίλιτς (87' Μπέριος), Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Κοροβέσης, Τζημόπουλος, Ντάσιος (46' Τσάβες), Ντε Βινσέντι.

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Δασκαλάκης, Τριποτσέρης, Ζόρο, Παπάζογλου, Κάλαϊτζιτς (81' Μακουκούλα), Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης (69' Νιμανί), Φραγκουλάκης (46' Κουτσιανικούλης), Μακρής, Μιλιάζες, Στάθης.