Με κάτω τα χέρια η ΑΕΚ

18:31 15/4/2014 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών, αφού παρουσίασε άσχημη εμφάνιση και γνώρισε την ήττα στο Ρέντη. Τα κορίτσια ηττήθηκαν με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό, χωρίς να αντιδράσουν και πλέον θέλουν στο παιχνίδι μετά το Πάσχα

στη Νέα Φιλαδέλφεια να πάρουν ξανά τα ηνία και να κάνουν το 2-1 (Τετάρτη/23/04-20:00).

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, φάνηκε να ελέγχει τις κινήσεις του Ολυμπιακού και κατάφερε με καλές ενέργειες σε μπλοκ και υποδοχή να έχει τα ηνία. Μάλιστα, αυτό την βοήθησε να πάρει και μια διαφορά ασφαλείας (9-14) και να δείχνει έτοιμη να κάνει το 1-0. Όμως, μια χαλάρωση που έδειξε έδωσε τη δυνατότητα στις γηπεδούχες να κάνουν ένα σερί και να πάρουν και προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο (20-19). Έτσι, έκαναν την ανατροπή, με την ΑΕΚ να χάνει μέσα από τα χέρια της το σετ (25-22).
Στο δεύτερο σετ η Ένωση παρουσίασε προβλήματα στο σερβίς και οι «ερυθρόλευκες» πήραν μια διαφορά (9-6), την οποία όμως έχασαν από την στιγμή που η ομάδα του Ρουμελιώτη ανέβασε την απόδοσή της και αφού έφερε το ματς στα ίσα (12-12) κατάφερε να πάρει και προβάδισμα (14-16). Αυτό τελικά δεν μπόρεσε να το κρατήσει αφού εμφάνισε και πάλι προβλήματα και το σετ βρέθηκε στα χέρια των γηπεδούχων (25-20).
Στη συνέχεια η εμφάνιση της ΑΕΚ ήταν απογοητευτική και αυτό έδωσε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ξεφύγει και να φτάσει άνετα σε μια μεγάλη διαφορά. Έτσι, με κάτω τα χέρια γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-15.