Με κάτω τα χέρια η ΑΕΚ

21:35 13/1/2015 - Πηγή: AEK365

Δεν κατάφερε να παρουσιάσει το ανταγωνιστικό της πρόσωπο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ και τελικά γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό για την 10η εξ αναβολής αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς (5-6), αλλά ο Ολυμπιακός

κατάφερε να πλησιάζει και να πάρει και προβάδισμα (16-13), παρά την προσπάθεια της Ένωσης να παραμείνει κοντά στο σκορ. Τα λάθη που έγιναν την πρόδωσαν και την άφησαν πίσω στο σκορ με 1-0 σετ.
Στη συνέχεια, τα κορίτσια της ΑΕΚ ήταν σαν να μην μπήκαν ποτέ στο γήπεδο, καθώς παρουσιάστηκαν αποσυντονισμένες, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του και να φτάνει εύκολα στο 2-0 στα σετ.
Ενώ, στο τρίτο οι «κιτρινόμαυρες» επέστρεψαν δυνατά στο ματς και με βελτιωμένη εικόνα σε υποδοχή και σερβίς κατάφερε να βρίσκεται κοντά στο να μειώσει το σκορ (19-23), ωστόσο έχασε το προβάδισμα μέσα από τα χέρια της και τελικά γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-20, 25-11, 27-25.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 7 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Μπραμπόροβα 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (60% υπ. - 60% άριστες) / Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Ιβάνοβα 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 50% άριστες), Γιακουμή 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 11 (11/29 επ.), Αργυροπούλου 10 (6/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 55% υπ. - 41% άριστες), Κακουράτου -λ (50% υπ. - 31% άριστες) / Φάκη, Ρίζου.