Με ηγέτη τον Νίκολας

19:23 14/10/2012 - Πηγή: AEK365

Με τον Ντρου Νίκολας να την οδηγεί, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε εύκολα της Ενισέι με 77-52 για την δεύτερη αγωνιστική της VTB League. Mε νίκη συνέχισε και η Ζαλγκίρις, η οποία αν και δυσκολεύτηκε, πήρε τη νίκη στην παράταση επί της Τριούμφ με 80-76.

Η πρωταθλήτρια Ρωσίας, δεν συνάντησε αντίσταση σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί του αγώνα.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ

ήταν ο πρώην "πράσινος" Ντρου Νίκολας με 14 πόντους και 4 ασίστ και τον ακολούθησε ο Νέναντ Κρστιτς με 10 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Βίκτορ Χριάπα, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Για την Ενισέι ξεχώρισαν ο Αλεξέι Κοτισέβσκι και ο Ζάμπιαν Ντόουελ με 10 πόντους έκαστος.

Η Ζαλγκίρις τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στην Τριούμφ αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-76 στην παράταση, για την δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η Ζαλγκίρις στο 38' βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 74-72 αλλά με καλάθι του Αρτεμ Κουζουάκιν στην εκπνοή του χρόνου, η Τριούμφ ισοφάρισε σε 74-74 και το ματς πήγε στην παράταση.Εκεί η Ζαλγκίρις ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τελικά τη νίκη με 80-76.

Πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις ήταν ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Τρέμελ Ντάρντεν με 16 πόντους.

Για την Τριούμφ ξεχώρισε ο Γιουβάλ Νάιμι με 27 πόντους.