16:07 19/2/2012 - Πηγή: AEK365

FA CUP- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΚΡΟΟΥΛΙ- ΣΤΟΟΥΚ: 0-2
Γήπεδο: Μπρόουντφιλντ
Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Στόουκ επικράτησε με 2-0 μέσα στην έδρα της Κρόουλι και πήρε άνετα την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας
Μόλις στο 9ο λεπτό ο Κράουτς μετά από κόρνερ της Κρόουλι, έστειλε την πάλα κατά λάθος στο δοκάρι της ομάδας του, ενώ στο 11' το σουτ του Ντέλαπ πέρασε μόλις άουτ.
Η Στόουκ έμεινε με 10 παίκτες στο 19ο λεπτό λόγω αποβολής του Ντέλαπ, αλλά έφτασε στο γκολ

στο 42'.
Σκόρερ ο Γουόλτερς με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Σόουκρος από τον ΜακΦάτζεν.
Η Στόουκ τελείωσε το ματς στο 52ο λεπτό με τον Κράουτς να κάνει το 2-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γουίλαν.
ΚΡΟΟΥΛΙ: Ζιλμάρτιν, Χουντ (49' Νέιλσον), Ντέιβις, Μιλς, Χόουελ, ΜακΦάντζεν, Μπούλμαν, Σίμσποσν, Τόρες, Βατ, Μπαρνέτ.
ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Σότον, Σόουκρος, Άπσον, Κόλινς, Γουίλαν, Γουάιτχεντ, Ντέλαπ, Γουόλτερς, Κράουτς Ζερόμ (84' Γουίλκινσον).