Μαντσίνι: Ήμασταν νευρικοί

10:30 15/9/2011 - Πηγή: AEK365
Η νευρικότητα και το άγχος ήταν τα στοιχεία που εμπόδισαν την Μάντσεστερ Σίτι να πετύχει ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Νάπολι όπως υποστήριξε ο Ρομπέρτο Μαντσίνι ο οποίος χαρακτήρισε θετικό το ισόπαλο 1-1 στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα στο "City of Manchester" ο προπονητής της Μάντσεστερ Σίτι τόνισε: "Ίσως πολλοί να περίμεναν εύκολη νίκη μας, αφού στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν υπερβολικά ομαδικοί. Νομίζω πως ήμασταν νευρικοί, με αφορμή τις περιττές πάσες του πρώτου ημιχρόνου
και στο δεύτερο όλοι ήθελαν να βάλουν γκολ οπότε αφήσαμε κενά. Πάντως αξίζαμε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Για μένα το τελικό αποτέλεσμα ήταν θετικό, επειδή το πρώτο παιχνίδι κρύβει πάντα ιδιαιτερότητες και επειδή αντιμετωπίσαμε την Νάπολι, μια πολύ καλή ομάδα". Αναφερόμενος στις αντεπιθέσεις της Νάπολι, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι τόνισε: "Είχα πει στα παιδιά να προσέξουν τις αντεπιθέσεις, αλλά χάσαμε πολλές εύκολες φάσεις στο κέντρο. Άλλωστε η Νάπολι αμύνθηκε πολύ σωστά και ήταν επικίνδυνη σε όλες τις αντεπιθέσεις της".