Λύτρωση στο 92'

22:55 22/9/2011 - Πηγή: AEK365
LA LIGA- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΣΠΑΝΙΟΛ- ΧΕΤΑΦΕ: 1-0 Γήπεδο: Κορνεγιάλ Πρατ Την 2η νίκη της πέτυχε η Εσπανιόλ με 1-0 κόντρα στη Χετάφε, μετά από ένα πολύ όμορφο ματς, με πολλές ευκαιρίες. Πολύ μέτριο πρώτο μέρος, με μόλις μία μεγάλη ευκαιρία και πολλά μακρινά σουτ. Πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 9ο λεπτό, με τον Ρίος να βρίσκεται μόνος του από δεξιά, αλλά να σουτάρει πολύ ψηλά. Ακολούθησε ένα σουτ του Κασκέρο στο 29ο λεπτό, το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Αλλά η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στην Εσπανιόλ. Στο 43ο λεπτό ο
Ντιντάκ έβγαλε σέντρα από αριστερά, και ο Βάσκεθ έπιασε μονοκόμματο σουτ στο 2ο δοκάρι, με τον Μογιά να διώχνει εντυπωσιακά. Στην επανάληψη η Εσπανιόλ μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 46' ο Τιεβί έχασε μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο η Χετάφε απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες δύο λεπτά αργότερα με τον Μίκου. Ωστόσο, στο 60' ο Λασέν έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει τη Χετάφε μπροστά στο σκορ, καθώς σημάδεψε το δοκάρι του Άλβαρεζ. Τεράστια όμως ευκαιρία και για την Εσπανιόλ στο 65ο λεπτό, καθώς ο Λόπο έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Βάις. Στο προηγούμενο λεπτό ο Βερντού προσπάθησε να κρεμάσει τον Μογιά από πολύ μακριά, αλλά ο γκολκίπερ της Χετάφε έδιωξε την τελευταία στιγμή. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο 2ο μέρος κι έχασαν στο 75' κι άλλη ευκαιρία με τον Τιεβί. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν στο 80' τεράστια διπλή ευκαιρία, καθώς ο Μίκου και ο Βαλέρα δεν μπόρεσαν μέσα από την μικρή περιοχή να νικήσουν τον Άλβαρεζ. Ωστόσο ο Βάλτερ Παντιάνι δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο πολύπειρος Ουρουγουανός βρέθηκε στο 92' μέσα στην μικρή περιοχή και δεν χαρίστηκε, λυτρώνοντας την Εσπανιόλ. ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Άλβαρεζ, Γκαλάν, Αμάτ, Μορένο, Ντιντάκ, Βερδού, Μπαένα, Μάρκεθ (77' Παντιάνι), Γκαρθία, Τιεβί (86' Ρουί Φόντε), Άλβαρο (58' Βάις). ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Ντίς, Βαλέρα, Λόπο, Μασιλέλα (31' Μιγκέλ Τόρες), Πέρεζ, Λασέν, Κασκέρο, Μίκου (81' Γουίθα), Ρίος (63' Κάστρο), Αμπντέλ.