00:11 18/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπενφίκα- Ακαδέμικα: 1-0

(Λίμα 90+5' πεν.)

Έφτασαν μέσα Φεβρουαρίου κι ακόμη να αποχωριστούν Πόρτο και Μπενφίκα. Οι «αετοί» της Λισσαβόνας πήραν δραματική νίκη κόντρα στην Ακαδέμικα με 1-0 και συνεχίζουν να συγκατοικούν στην κορυφή με τους «δράκους».
Η Μπενφίκα είχε πολλές ευκαιρίες σε όλο το ματς για να σκοράρει, αλλά έπρεπε να φτάσει το 90+5' για να έρθει το γκολ. Και μάλιστα από την άσπρη βούλα με σκόρερ τον Λίμα, ενώ στο 90+6' αποβολήθηκε ο

Καμπράλ της Ακαδέμικα.

Μαρίτιμο- Εστορίλ: 2-1
(Σάμι 8', Σιμάο 21'- Εβάνδρο 59')

Σημαντική νίκη με 2-1 επί της Εστορίλ πέτυχε η Μαρίτιμο.
Η Μαρίτιμο έκανε το 1-0 με τον Σάμι στο 8ο λεπτό ενώ στο 21' ο Σιμάο έγραψε το 2-0. στο 55' αποβλήθηκε ο Σουκ της Μαρίτμο κι έτσι στο 59' ο Εβάνδρο μείωσε σε 2-1, αλλά στο 77' με 10 έμεινε και η Εστορίλ που έχασε τον Ταβάρες.

Πάσος Φερέιρα-Νασιονάλ Μαδέιρα: 1-1
(Σίσερο 22'- Μορέιρα 78')

Στο 1-1 κόλλησε η Πάσος Φερέιρα με τη Νασιονάλ Μαδέιρα.
Η Πάσος Φερέιρα άνοιξε το σκορ με τον Σίσερο στο 22ο λεπτό, αλλά σρο 78' ο Μορέιρα έκανε το τελικό 1-1.

Ολιανένσε- Βιτόρια Σετούμπαλ:
(Ταβάρες 81')
Μεγάλο διπλό πέτυχε η Βιτόρια Σετούμπαλ μέσα στην έδρα της Ολιανένσε με 1-0.
Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Πάολο Ταβάρες στο 81ο λεπτό.

Βιτόρια Γκιμαράες- Μορεϊρένσε: 1-0
(Ολίμπιο 8')

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Βιτόρια Γκιμαράες επί της Μορεϊρένσε.
Η Γκιμαράες έχασε πέναλτι στο 7ο λεπτό με τον Ροντρίγκες, αλλά στην εξέλιξη της φάση κέρδισε κι άλλο πέναλτι και ο Ολίμπιο πέτυχε το γκολ.