Λύτρωση με Ζιλέ

20:55 25/9/2011 - Πηγή: AEK365
JUPILER LEAGUE- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ- ΓΚΕΡΜΙΝΑΛ: 3-2 Γήπεδο: Κονστάντ Βάντεν Στοκ Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζιλέ, που πέτυχε δύο γκολ, η Άντερλεχτ κέρδισε την Γκέρμιναλ με 3-2 πέρασε στη 2η θέση. Σημαντική απουσία για την Άντερλεχτ εκείνη του Μίλαν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Τη θέση του πήρε ο Ντε Σουτέρ, ενώ στην αποστολή βρέθηκε και ο Βάργκας, ο οποίος επανεμφανίστηκε μετά από καιρό στα μέσα της εβδομάδας στο Κύπελλο και
σκόραρε μάλιστα. Ένα εύκολο πρώτο ημίχρονο είχε η Άντερλεχτ, η οποία άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Γιουχάζ. Ο αμυντικός της Άντερλεχτ έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίλια κι έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι πίεσαν κι άλλο την Γκέρμιναλ και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 36', με σκόρερ τον Ζιλέ αυτή τη φορά. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League είχε μεγάλη ευκαιρία στο 48ο λεπτό με τον Ζιλέ να κάνει το 3-0. Παρόλα αυτά η Γκέρμιναλ, μη έχοντας τίποτα να χάσει, βγήκε μπροστά και αποζημιώθηκε. Αρχικά μείωσε στο 65ο λεπτό με τον Ποροκαρά, ενώ 4 λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια με πέναλτι του Λοσάδα. Η Γκέρμιναλ έμεινε με 10 παίκτες στο 71ο λεπτό λόγω αποβολής του Λοσάδα αλλά στη συνέχεια η Άντερλεχτ πίεσε και έφτασε στο γκολ της νίκης στο 88ο λεπτό με τον Ζιλέ. ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ντεσάχτ (76' Βάργκας), Γιουχάζ, Κουγιατέ, Οντόι, Κλιέσταν, Μπίλια, Ζιλέ, Σουάρες, Κανεσίν (90+3' Βασιλέφσκι), Ντε Σουτέρ (68' Μποκανί). ΓΚΕΡΜΙΝΑΛ: Στάινεν, Φαν ντερ Χέιντεν, Μίκουλιτς, Καγκελμάχερ (49' Βούιτενς), Μαλούλ, Ντε Ντέκερ, Λοσάδα, Νιονί, Φρανσουά (75' Κούστονιτς), Σιντιμπέ, Ποροκαρά (86' Ανγκελί). ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ