Λίγος ο ΠΑΣ

22:35 11/9/2011 - Πηγή: AEK365
Με 3-1 επικράτησε ο Παναθηναϊκός του ΠΑΣ Γιάννινα για την δεύτερη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Οι «πράσινοι» που έκαναν όποτε ήθελαν φάση μπροστά από την εστία των νεοφώτιστων έκαναν το 2x2 στη Σούπερ Λίγκα και σκαρφάλωσαν (ελλείψει ΑΕΚ και ΟΣΦΠ) στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ανύπαρκτος αμυντικά ο ΠΑΣ, αργός στο κέντρο, άφησε έναν Παναθηναϊκό με προβλήματα στην άμυνα (από ένα τέτοιο μείωσε και το σκορ)
να έχει τρία δοκάρια και μία ντουζίνα ευκαιρίες. Το ματς Αυτό για το οποίο μπήκε ο ΠΑΣ στο παιχνίδι, το πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» στην πρώτη οργανωμένη επίθεση (πέρα το δοκάρι του Ζέκα στο 5') σε μία στιγμή αδράνειας της άμυνας των Ηπειρωτών, μόλις στο 8' άνοιξαν το σκορ με τον Σαριέγκι. Ο ΠΑΣ Γιάννινα βγήκε μπροστά, δεν φοβήθηκε, έχασε δύο-τρεις καλές ευκαιρίες με τους Μπακαγιόκο και Ντε Βινσέντι για να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά στο 44' κοιμήθηκε και ο Τότσε έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο και με το σκορ στο 2-0 ο Παναθηναϊκός έπαιξε ελεύθερα και έφτασε με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Φεγκρούς, ενώ στο 67' είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Κλέιτον. Ο ΠΑΣ, εκμεταλλεύτηκε λίγα λεπτά αργότερα (68') το λάθος του Βύντρα και με τον Μπακαγιόκο μπήκε ξανά στο ματς κάνοντας το 2-1. Ο Λέτο όμως, στο 74' προειδοποίησε με το τρίτο δοκάρι του ΠΑΟ στο ματς, και ένα λεπτό αργότερα, με καταπληκτική προσπάθεια και δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Κηπουρού έσβησε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για ένα θετικό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια του ματς και προς το τέλος του αγώνα, ο ΠΑΟ ήλεγχε και πάλι τον αγώνα, έχοντας τη διαφορά ασφαλείας των δύο γκολ και έφτασε άνετα στη νίκη. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Κοτσόλης, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Ιωαννίδης, Τοτσέ, Λέτο, Κουίνσι, Ζέκα, Βύντρα, Κατσουράνης, Κλέιτον ΠΑΣ Γιάννινα (Στεφάν Ντεμόλ):Φεγκρούς, Λίλα, Κώτσιος, Πάντος, Μπακαγιόκο, Μπεσέρα, Ντε Βισέντι, Γεωργίου, Μπουζίντ, Κεϊτά, Πατσατζόγλου Διαιτητής: Γ. Δασκαλόπουλος (Κορινθίας) Α΄ Βοηθός: Ηλ. Αλεξέας (Μεσσηνίας) Β΄ Βοηθός: Παν. Σταθόπουλος (Ηλείας) 4ος Διαιτητής: Π. Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)