Κύπελλα και προκρίσεις για ΑΕΚ

18:05 18/2/2014 - Πηγή: AEK365

Τη 2η θέση στο σχολικό πρωτάθλημα της Α΄ Γυμνασίου στη Περιφέρεια της Δυτικής Αθήνας κατέκτησε ο σκακιστής της ΑΕΚ Κωνσταντίνος Αγριόπουλος. Με 5,5 βαθμούς σε 6 αγώνες ισοβάθμησε στην 1η θέση ανάμεσα σε 21 σκακιστές και σκακίστριες αλλά πήρε τη 2η κούπα στα κριτήρια ισοβαθμίας. Την 1η θέση μεταξύ των κοριτσιών της Γ΄ Γυμνασίου κατέλαβε η Σταυρούλα Αγριοπούλου, αδελφή του Κωνσταντίνου και επίσης σκακίστρια της ΑΕΚ. Έτσι και οι δυο πήραν πρόκριση για την τελική φάση των Σχολικών Πρωταθλημάτων Αττικής, που θα παιχτεί στις 23 Μαρτίου στο Mall Athens στο Μαρούσι. Την πρόκριση στα τελικά της Αττικής διεκδικούν με αξιώσεις από άλλα περιφερειακά πρωταθλήματα της Αττικής αρκετοί νεαροί σκακιστές της ΑΕΚ, ενώ την έχει εξασφαλίσει ο Ερνέστος Πιλάλης ως πρωταθλητής Αττικής το 2013.