19:39 21/2/2015 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 27η Αγωνιστική

Αμπερντίν-Χάμιλτον 3-0
(21', 48' Ρούνεϊ, 66' Ρέινολντς)
Η Αμπερντίν δεν τα παρατάει και συνεχίζει να καταδιώκει τη Σέλτικ κάνοντας το καθήκον της, δηλαδή κερδίζοντας, όπως έκανε σήμερα με το 3-0 επί της Χάμιλτον. Σημαντική βοήθεια σε αυτή τη προσπάθεια προσφέρει ο Άνταμ Ρούνεϊ με τον Ιρλανδό να φτάνει τα 26 γκολ για φέτος.
Στο 21' σε φάση διαρκείας ο Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ και τρία

λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο ίδιος παίκτης αξιοποίησε ασίστ του ΜακΛιν για το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μαρκ Ρέινολντς στο 66ο λεπτό.
Η Αμπερντίν ισοβαθμεί με τη Σέλτικ αλλά έχει δυο παιχνίδια περισσότερα.

Ινβερνές-Κιλμάρνοκ 3-3
(18' Σάινι, 33' Ρος, 52' Γουίλιαμς/ 20' Έκλεστοουν, 45' Σλέιτερ, 61' Ομπαντέγι)
Συναρπαστικό ματς στο "Tulloch Caledonian Stadium" όπου Ινβερνές και Κιλμάρνοκ έμειναν στο 3-3 με την Ινβερνές να χάνει έδαφος στη μάχη για τη δεύτερη θέση.
Στο 18' ο Γκρέιμ Σάινι άνοιξε το σκορ για την Ινβερνές αλλά δυο λεπτά αργότερα η Κιλμάρνοκ έφερε το ματς στα ίσια με τέρμα του Νέιθαν Έκλεστοουν. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα με σκόρερ τον Νικ Ρος αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρεγκ Σλέιτερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.
Για 3η φορά, η Ινβερνές πήρε προβάδισμα με τον Ντάνι Γουίλιαμς να κάνει το 3-2 στο 52' αλλά για 3η φορά η Κιλμάρνοκ έφερε το ματς στα ίσια με γκολ του Τόουπ Ομπαντέγι στο 61ο λεπτό.

Νταντί Γιουνάιτεντ-Σεντ Τζόνστον 0-2