Βαθμό για... σεντόνι η Λιλ στην Μασσαλία

16:52 20/4/2014 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'-34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μαρσέιγ-Λιλ 0-0

Όλο και πιο κοντά στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Λιλ καθώς πήρε βαθμό στο "Βελοντρόμ", 0-0 με την Μαρσέιγ, και παρέμεινε στην 3η θέση έχοντας διαφορά επτά βαθμών από την 4η Σεντ Ετιέν.
Από την άλλη μεριά, η Μαρσέιγ δύσκολα θα προλάβει να εξασφαλίσει εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μιας και τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε βρίσκεται πέντε πόντους μακριά από τις προνομιούχες θέσεις.

Μονακό-Νις:

1-0
(Μπερμπάτοφ 5')

Με ένα πανέμορφο γκολ του Μπερμπάτοφ από το 5ο λεπτό, η Μονακό κέρδισε με 1-0 τη Νις και κλειδώνει τη 2η θέση όπως όλα δείχνουν.

Ρεμς-Σοσό

(41' Κόρτσια)

Με γκολ του Κόρτσια στο 41ο λεπτό η Σοσό πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σοσό και συνεχίζει την αντεπίθεση της για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία καθώς βρίσκεται δυο βαθμούς μακριά από την σωτηρία μετά και την συντριβή της Γκινγκάμπ.

Μπορντό-Γκινγκάμπ 5-1
(8', 20', 26' Ντιαμπατέ, 48' Ζουσιέ, 68' Ρολάν/ 29' Ντιαλό)

Μετά από τέσσερις σερί ισοπαλίες, η Μπορντό διέλυσε 5-1 την Γκινγκάμπ με χατ τρικ του Ντιαμπατέ, τα γκολ του οποίου έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 3-0. Ο Ντιαλό έδωσε, προσωρινά, ελπίδες στην Γκινγκάμπ μειώνοντας σε 3-1 στο 29' αλλά τρία λεπτά μετά την ανάπαυλα ο Ζουσιέ έκανε το 4-1 με τον Ρολάν να διαμορφώνει το 5-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Γκινγκάμπ παρέμεινε μεν εκτός της ζώνης υποβιβασμού αλλά η διαφορά από την 18η Σοσό είναι στους δυο βαθμούς.

Βαλενσιέν-Ναντ 2-6
(80' Μετζανί, 84' Μπάχεμπεκ/ 25' Αουντέλ, 41' Μπεντόγια, 44', 54' Γκάκπε, 86' αυτ. Μετζανί, 90' Νικολίτα)

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία έκανε η Ναντ μετά το επιβλητικό 6-2 στην έδρα της Βαλενσιέν η οποία βρίσκεται όλο και πιο κοντά στην Ligue 2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο χάρη σε τέρματα των Αουντέλ (25'), Μπεντόγια (41') και Γκάκπε (44') με τον τελευταίο να σκοράρει στο 54' ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Η Βαλενσιέν στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε δυο γκολ με Μετζανί και Μπάχεμπεκ αλλά ο Μετζανί σκόραρε και στην εστία της ομάδας του για το 2-5 με τον Νικολίτα στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 2-6 για την Ναντ.

Μπαστιά-Αζαξιό 2-1
(32' Ρασπεντίνο, 88' Σκιλασί/ 4' Καμαρά)

Αν και προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Καμαρά στο ντέρμπι της Κορσικής, η Αζαξιό έχασε 2-1 από την Μπαστιά και υποβιβάστηκε και μαθηματικά. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σκιλασί δυο λεπτά πριν το τέλος αφού προηγουμένως ο Ρασπεντίνο είχε φροντίσει να φέρει το ματς στα ίσια στο 32' για λογαριασμό της Μπαστιά που επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Λοριάν-Μονπελιέ 4-4
(31' πεν. Τραορέ, 87' Μονέ Πακέ, 90', 90'+3 Αμπουμπακάρ/ 26', 81' Καμπελά, 56' Νιάνγκ, 78' Ντεζά)
Στο ματς της αγωνιστικής, η Μονπελιέ υπέστη μεγάλο "κάζο" στην έδρα της Λοριάν καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 1-4 ως το 87' αλλά τελικά έφυγε μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρία γκολ από το 87' και μετά. Τίποτα δεν προμήνυε την καταστροφή με την Μονπελιέ να προηγείται με τον Καμπελά στο 26' και παρότι ισοφαρίστηκε με πέναλτι του Τραορέ πέντε λεπτά αργότερα, στην επανάληψη έδειξε πως θα... καθάριζε το παιχνίδι. Ο Νιάνγκ στο 56' και ο Ντεζά στο 78ο λεπτό έκαναν το 1-3 με τον Καμπελά να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 81ο λεπτό κάνοντας το 1-4.
Η Λοριάν όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και αφού πρώτα έκανε το 2-4 με τον Μονέ Πακέ στο 87ο λεπτό πέτυχε άλλα δυο γκολ με τον Αμπουμπακάρ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και έμεινε αήττητη για τέταρτη σερί αγωνιστική.