22:01 6/11/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-2ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΛΣΙΝΚΙ-ΤΟΡΙΝΟ: 2-1
Γήπεδο: Σονέρα

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Ελσίνκι που κέρδισε με 2-1 την Τορίνο.

Στο 4ο μόλις λεπτό, το σουτ του Βαϊρίνεν, έξυσε το δοκάρι της Τορίνο, ενώ στο 5' ο Μαρτίνες αστόχησε από ιδανική θέση και στο 10' το σουτ του Κουαλιαρέλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 36ο λεπτό η Τορίνο άγγιξε

το γκολ, καθώς η προσπάθεια του Μίνο σταμάτησε στο δοκάρι της Ελσίνκι.

Η Ελσίνκι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 60ο λεπτό Μπάα από κοντά έκανε το 1-0. Η Τορίνο προσπάθησε να βγει μπροστά αλά στο 81' ο Μορέν από κοντά έκανε το 2-0. Η Τορίνο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90ο λεπτο με τον Κουαλιαρέλα.

ΕΛΣΙΝΚΙ: Ντόμπλας, Μπαα, Λάμπι, Μόρεν, Σόρσα, Σάβατζ, Βαϊρίνεν (75' Περόβουο), Λοντ, Ανάν, Ζενέλι (86' Άλχο), Καντζί (90' Χέικιλα)

ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Γιάνσον, Σίλβα, Γκλικ, Μασιέλο (71' Μολινάρο), Γκάτσι, Νταρμιάν, Μίνιο, Μαρτίνες (55' Λαρόνδο), Μπενάσι (64' Ελ Καντουρί), Κουαλιαρέλα.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ-ΜΠΡΙΖ: 0-4
Γήπεδο: Πάρκεν

Πάρτι έκανε στη Δανία η Μπριζ, καθώς διέσυρε με 4-0 την Κοπεγχάγη κι έπιασε κορυφή.

Η Μπριζ μπήκε πολύ δυνατά στο ματ και άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Γκεντόζ έκανε το γύρισμα στο πέναλτι και ο Ρεφαέλοφ με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0. Στο 21ο λεπτό οι Βέλγοι άγγιξαν το 2-0, καθώς η προσπάθεια του Βάσκεθ σταμάτησε στο δοκάρι του Άντερσεν, αλλά στο 30' ο Ρεφαέλοφ χτύπησε ξανά κι έκανε το 2-0. Το σόου του Ρεφαέλοφ συνεχίστηκε στο 36', καθώς έκανε το 3-0 ολοκληρώνοντας έτσι το χατ τρικ.

Η Μπριζ δεν πάτησε φρένο ούτε στην επανάληψη και στο 60ο λεπτό ο Φόρμερ σε κόντρα, έκανε το 4-0. Στο 84ο λεπτό ο Ράιαν είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Ντιλέινι.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Άντερσεν, Χέγκλι, Μπένγκτσον (62' Τουτού), Άντονσον, Γιόργκενσεν, Κλαουντεμίρ, Κατσάνικλιτς, Αμαρτέι (46' Ντιλέινι), Γκίσλασον, Γιόργκενσεν (34' Αμάνκβαα), Ντε Ρίντερ.

ΜΠΡΙΖ: Ράιαν, Ντε Φο, Ντουάρτε, Μονιέ, Μέχελε, Σίμονς, Βάσκεθ (65' Φερνάντες), Ρεφαέλοφ, Φόρμερ, Ντε Σούτερ (46' Καστίγιο), Γκεντόζ (77' Σόμποτα).