Κόλλησε ο Άγιαξ

15:47 23/12/2012 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ουτρέχτη- Άγιαξ: 0-0

Στο 0-0 κόλλησε ο Άγιαξ με την Ουτρέχτη κι έχασε βαθμολογικό έδαφος. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν στις καθυστερήσεις με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαλτχούις στο 90ο λεπτό.

Βααλβάικ- Βίλεμ: 0-0

Στο 0-0 έμεινε η Βααλβάικ μέσα στην έδρα της με την Βίλεμ και βγήκε έξω από την οχτάδα.

Φέγενορντ- Γκρόνινγκεν: 2-1
(Πελέ 58', 87'- Φαν Ντάικ 76')

Τριάδα έπιασε η Φέγενορντ που κέρδισε με 2-1 την Γκρόνινγκεν.
Η Φέγενορντ προηγήθηκε με τον Πελέ στο 58ο λεπτό,

αλλά ο Φαν Ντάικ έκανε το 1-1 στο 76'. Τη νίκη στη Φέγενορντ έδωσε ο Πελέ με το 2ο γκολ του στο 87'.

Φένλο- Ρόντα: 2-4
(Λίνσεν 40', Μαγκουίρ 51'- Λεμπεντίνσκι 53', Ντελόρζ 56', Φλεντερους 58', Ντουμ 65')
Μεγάλο διπλό με 4-2πήρε η Ρόντα μέσα στην έδρα της Φένλο κι ενώ έχανε με 2-0.
Η Φένλο άνοιξε το σκορ με τον Λίνσεν στο 40ο λεπτό, ενώ ο Μαγκουίρ έκανε το 2-0 στο 51'. Ωστόσο η Ρόντα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της από τα 53ο λεπτό με τον Λεμπεντίνσκι να κάνει το 2-1 και δύο λεπτά μετά ο Ντελόρζ έφερε στα ίσα τα ματς. Στο 58' η Ρόντα πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Φλέντερους και στο 65' ο Ντζουμ έκανε το 4-2 στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντανίλο που έκανε πέναλτι, αλλά ο Φαν Χάαρεν το έχασε.