ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μαρίτιμο- Ρίο Άβε: 1-1
(Ρομπέρζ 41'- Χασάν 43')

Στο 1-1 κόλλησαν Μαρίτμο και Ρίο Άβε
Η Μαρίτμο προηγήθηκε με τον Ρομπέρζ στο 41' αλλά 2 λεπτά μετά ο Χασάν έφερε στα ίσα το ματς.

Μορεϊρένσε- Πάσος Φερέιρα: 0-5
(Ουρτάδο 24', 57', Βίτορ 45', Κάρλος 69', Εμάνουελ 89')

Με 5 γκολ φιλοδώρησε την Μορεϊρένσε η Πάσος

Φερέιρα.
Η Πάσος Φερέιρα έκανε το 1-0 με τον Ουρτάδο στο 24', ενώ ο Βίτορ στο 45΄διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Ουρτάδο με το 2ο προσωπικό του τέρμα στ ματς στο 57' έγραψε το 3-0. Το 4-0 διαμόρφωσε ο Λουίς Κάρλος στο 69', ενώ στο 89' ο Βίτορ Εμάνουελ έκανε το τελικό 5-0.

Βιτόρια Σετούμπαλ- Νασιονάλ Μαδέιρα: 0-2
(Ροντόν 52', Καντέιας 67')

Μεγάλο διπλό για τη Νασιονάλ Μαδέιρα με 2-0 μέσα στην έδρα της Βιτόρια Σετούμπαλ.
Η Νασιονάλ προηγήθηκε με τον Ροντόν στο 52' και ο Καντέιας στο 67' έγραψε το 2-0.

Σπόρτινγκ Λ.- Βιτόρια Γκιμαράες: 1-1
(Φαν Βολφσβίνκελ 56'- Μπαντέ 53')

Νέα γκέλα για τη Σπόρτινγκ που κόλλησε στο 1-1 με τη Βιτόρια Γκιμαράες.
Η Βιτόρια προηγήθηκε με τον Μπαντέ στο 53', αλλά στο 56' ο Φαν Βολφσβίνελ έκανε το 1-1.

Εστορίλ- Ολιανένσε: 3-3
(Βιτόρια 9' πεν., 29' πεν., Εβάντρο 46'- Ταργκίνο 20', Μαουρίσιο 60')

Ματσάρα στο António Coimbra da Mota όπου η Εστορίλ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Ολιανένσε.
Η Εστορίλ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Βιτόρια στο 9ο μόλις λεπτό, αλλά στο 20' ο Ταργκίνο έκανε το 1-1. Ο Βιτόρια με νέο πέναλτι στο 29' έβαλε ξανά την Εστορίλ μπροστά στο σκορ, ενώ ο Εβάντρο στο 56' έκανε το 3-1. Ωστόσο ο Μαουρίσιο στο 60' μείωσε σε 3-2 και στο 67' αποβλήθηκε ο Λουίς για πέναλτι που έκανε με αποτέλεσμα ο Ντουάρτε να κάνει το 32-2 από την άσπρη βούλα.