EREDIVISIE-20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν-Αλκμαάρ: 1-0
(Βίλεμς 3')

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Αϊντχόφεν κόντρα στην Αλκμαάρ.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Βίλεμς έκανε το 1-0 γα την Αϊντχόφεν κ ιαυτό ήταν και το γκολ που έκρινε το ματς.

Μπρέντα-Ζβόλε: 1-2
(Σουκ 19'-Φερνάντς 50' πεν., Σάιμακ 75')

Την πρώτη της νίκη μετά από 9(!) ματς πέτυχε η Ζβόλε που επικράτησε με 2-1 της Μπρέντα.

Η Μπρέντα άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Σουκ, αλλά στο 50' ο Φερνάντες με πέναλτι έκανε το 1-1. Τη νίκη

στη Ζβόλε έδωσε ο Σάιμακ με γκολ στο 75ο λεπτό.

Ρόντα-Ουτρέχτη: 1-0
(Χούπερτς 34')

Σημαντική νίκη με 1-0 για τη Ρόντα επί της Ουτρέχτης.

Ο Χούπερτς έκανε το 1-0 για τη Ρόντα στο 34ο λεπτό και αυτό ήταν και το γκολ που έκρινε το ματς.

Ντεν Χάαγκ-Φέγενορντ: 3-2
(Μπεουγκελσντάικ 36', Μπέικρ 45+3', Άλμπεργκ 77'-Κλασιέ 68', Πελέ 74')

Και πώς να διεκδικήσεις πρωτάθλημα με αξιώσεις όταν χάνεις από την ουραγό ο λόγος για τη Φέγενορντ που γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Ντεν Χάαγκ κι έμεινε αρκετά πίσω.

Η Ντεν Χάαγκ άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με τον Μπεουγκελσντάικ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μπέικερ έκανε το 2-0. Η Φέγενορντ μείωσε με τον Κλασιέε στο 68ο λεπτό ενώ στο 74' ο Πελέ έκανε το 2-2. Τη νίκη στη νΝτεν Χάαγκ έδωσε ο Άλμπεργκ με γκολ στο 77ο λεπτό.