EREDIVISIE- 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άγιαξ- Χέρακλες: 4-0
(Σένε 13', Σίγκθορσον 52', Μπάμπελ 75', Έρικσεν 85)

Ακάθεκτος οδεύει προς τον τίτλο ο Άγιαξ που επικράτησε της Χέρακλες με 4-0.
Ο Άγιαξ έκανε το 1-0 στο 13ο λεπτό με τον Σένε, ενώ στο 49' αποβλήθηκε ο τερματοφύλακάς του Κένεθ Φερμέερ. Παρόλα αυτά ο Αίαντας έκανε το 2-0 στο 52' με τον Σίγκθορσον. Στο 75' ο Μπάμπελ έκανε το 3-0 και στο 85' ο Έρισκεν διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ουτρέχτη- Ντεν Χάαγκ: 1-0
(Τοόρνστρα 72')

Τη συμμετοχή

της στα πλέι οφ για το Europa League καθάρισε η Ουτρέχτη που νίκησε με 1-0 την Ντεν Χάαγκ. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Τοόρνστρα στο 72ο λεπτό.

Γκρόνινγκεν- Χέρενφεεν: 3-1
(Ραϊτάλα 3' αυτ., Μπακουνά 42' πεν, Ντε Λέουβ 87'- Μάρετσεκ 70')

Φουλάρει για τα πλέι οφ η Γκρόνινγκεν που κέρδισε με 32 τη Χέρενφεεν.
Η Γκρόνινγκεν άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Ραϊτάλα στο 3ο μόλις λεπτό ενώ ο Μπακουνά με πέναλτι στο 42' διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Η Χέρενφεεν μείωσε με τον Μάρετσεκ στο 70', αλλά ο Ντε Λέουβ έκανε το τελικό 3-1 στο 87'.

Ναϊμένγκεν- Αλκμαάρ: 1-1
(Κονμπόι 19'- Μάχερ 17')

Στο 1-1 κόλλησαν Ναϊμένγκεν και Αλκμαλαρ
Η Αλκμαάρ άνοιξε το σκορ με τον Μάχερ στο 17' αλλά δύο λεπτά μετά ο Κονμπόι έφερε το σκορ στα ίσα. Η Ναϊμένγκεν έμεινε με 10 παίκτες από το 61' λόγω αποβολής του Φαν ντερ Φέλντεν.