«Καθάρισε» ο Παμβοχαϊκός

23:07 15/11/2012 - Πηγή: AEK365

Χρυσές σελίδες στην ευρωπαϊκή του ιστορία γράφει ο Παμβοχαϊκός μετά και την εύκολη επικράτησή του με 3-0 (25-18, 27-25, 25-20) επί της Ανόρθωσης στην πρώτη αναμέτρηση για την Β` προκριματική φάση του CEV Cup Ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα πήρε μια σημαντική νίκη μέσα στην Κύπρο.

Πολλά κρίθηκαν στο δεύτερο σετ,

όταν η Ανόρθωση έχασε δύο σετ μπολ στο 24-23 και το 25-24 με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να κάνει το 2-0 και στη συνέχεια τα πράγματα ευκολότερα.

Στο πρώτο και το τρίτο σετ, η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έπαιρνε ένα προβάδισμα μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, διαφορά που διατηρούσε μέχρι το τέλος.

Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 21/11 στις 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρακίου και σε περίπτωση ήττας του Παμβοχαϊκού ανεξαρτήτως σκορ, η πρόκριση θα παιχτεί στο χρυσό σετ.

Διαιτητές: Γκιόκα (Αλβανία), Τοντόροφ (Βουλγαρία)
Τα σετ: 0-3 (18-25, 25-27, 20-25) σε 79` Πόντοι: 63-77

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Κοντός): Πλατρίτης, Γ.Χρυσοστόμου, Οικονομίδης, Μοντόγια, Σμιθ, Γεωργίου /Αντωνίου(λ), Κοντός, Παναγιωτίδης
ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας, Δροκάρης, Κατσανεβάκης, Γιοβάνοβιτς, Καλδέϊρα, Καραγιάννης / Δημητρακόπουλος (λ), Παπαδόπουλος, Μπεκιάρης, Μπάκας