EUROPA LEAGUE- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΤΟΤΕΝΑΜ- ΙΝΤΕΡ: 3-0
Γήπεδο: Γουάιτ Χαρτ Λέιν

Με το ένα πόδι στα ημιτελικά βρίσκεται η Τότεναμ που πάτησε με3-0 την Ίντερ

Μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Τότεναμ. Σκόρερ ποιος άλλος από τον Γκάρεθ Μπέιλ ο οποίος βρήκε δίχτυα με κεφαλιά. Τα «σπιρούνια συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν και δεύτερο γκολ

στο 19ο λεπτό. Ο Λένον γύρισε την μπάλα από δεξιά, ο Χαντάνοβιτς έδιωξε το πρώτο σουτ του Ντεφό ωστόσο στο... ριμπάουντ ο Σίγκουρντσον έκανε εύκολα από κοντά το 2-0.Στο 27΄ο Χαντάνοβιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την κεφαλιά του Βερτόνχεν, ενώ στο 36' η νέα κεφαλιά του Μπέιλ πέρασε μόλις άουτ.

Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 53' ο Βερτόνχεν με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 3-0. Η Ίντερ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 74', αλλά ο Φρίντελ είπε όχι στον Παλάσιο σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Γκαλάς, Βερτόνχεν, Ασσού-Εκοτό, Γουόκερ, Λένον (82' Νόουτν), Ντεμπελέ (64' Λίβερμορ), Πάρκερ, Μπέιλ, Σίγκουρντσον (71' Χόλτμπι), Ντεφό

ΊΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ζανέτι, Κίβου, Περέιρα, Ρανόκια, Ζουάν (46' Παλάσιο), Καμπιάσο, Γκαργκάνο, Άλβαρεζ (67' Τζόναθαν), Κόβατσιτς (56' Γκουαρίν), Κασάνο