«Καθάρισε» η Νίκη

18:11 7/5/2014 - Πηγή: AEK365

Με το "χρυσό" γκολ του Αντόνιο Ανιέτε η Νίκη Βόλου έκαμψε την αντίσταση του Αιγινιακού και πανηγύρισε σπουδαίο "τρίποντο" με σκορ 1-0 με το οποίο "σκαρφάλωσε" στην 1η θέση της βαθμολογίας των play offs. Ο Ισπανός μέσος σκόραρε στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης για την 8η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος της Football League και χάρισε τη νίκη στους Θεσσαλούς,

οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μπακάκης.

Αιγινιακός (Νικολαΐδης): Τόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Σαμαράς, Φαμπίνιο, Πέντα, Χατζής (81' Ζούρκος), Γεωργίου (63' Μπελόν), Γκέσιος, Κουτσοσπύρος (58' Δήμου).

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Σοϊλέδης, Ζουλιώτης, Πινιέιρο, Ρεπετσάς, Μπακάλης, Μπιτσάκος, Μανουσάκης, Ανιέτε (71' Ισάακ), Σουλίδης (42' Ρενκάτο), Τζιώρας (87' Γιώτας).Ματς - θρίλερ έγινε στα Ψαχνά.

Ο ΑΟ Χανίων προηγήθηκε μόλις στο 15' του τοπικού Ηρακλή με το γκολ του Τσάτσου όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουμάλ στο 59'. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Πάγκαλος σκόραρε με κεφαλιά και χάρισε μια μεγάλη νίκη στους κρητικούς, των οποίων οι ελπίδες για την άνοδο στα "σαλόνια" της Super League αναπτερώθηκαν.

Ηρακλής Ψαχνών (Γράφας): Αθανασόπουλος, Παληγεώργος, Τζανής, Μπακομήτρος, Παλαιολόγος, Χ. Πατσατζόγλου, Γκεμίσης (87' Ντελέκος). Μπουμάλ, Κρητικός, Γκμπαγκουιντί (72' Τσούτσης), Σταματής.

ΑΟ Χανιά (Μ. Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Πιθαρούλης, Παπατζίκος (89' Σκάρος), Μανωλάς, Γκούμας, Πότσι, Καμπλιώνης (55' Χατζηησαΐας), Πάγκαλος, Τσάτσος (74' Κονσταντίνοφ), Λουκίνας.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής

Αιγινιακός - Νίκη Βόλου 0-1 (49' Ανιέτε)

Ηρακλής Ψαχνών - Χανιά 1-2 (59' πεν. Μπουμάλ - 15' Τσάτσος, 90'+3' Πάγκαλος)Φωστήρας - Ηρακλής (18:00)
Ολυμπιακός Βόλου - Κέρκυρα (18:00)