16:31 9/2/2013 - Πηγή: AEK365

Scottish Premier League 26η αγωνιστική

Ινβερνές-Σέλτικ 1-3
(9' Ρος/ 20' Κόμονς, 48' Γκέρσον, 82' Μικού)

Η Σέλτικ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Ινβερνές με 3-1 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σκωτίας και πλέον το μυαλό όλων στην πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο είναι στο προσεχές παιχνίδι κόντρα στην Γιουβέντους για τους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.
Η γηπεδούχος Ινβερνές προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ρος

αλλά με την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου η Σέλτικ ισοφάρισε με τον Κόμονς. Οι πρωταθλητές Σκωτίας κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο τέρμα με την έναρξη της επανάληψης, συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό με σκόρερ τον Γκέρσον ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Μικού οκτώ λεπτά πριν το τέλος.
Εκτός αποστολής, για ακόμα ένα παιχνίδι της Σέλτικ, ήταν ο Γιώργος Σαμαράς που είναι τραυματίας. Με την νίκη της αυτή η Σέλτικ έφτασε τους 58 βαθμούς και έκανε ακόμα ένα βήμα για τον τίτλο.

Αμπερντίν-Σεντ Μίρεν 0-0

Νταντί Γιουνάιτεντ-Χαρτς 3-1
(2' Ράσελ, 62' Φλοντ, 89' Γκάρντιν/ 76' Ένγκο)
Νίκη που την απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις πέτυχε η Νταντί Γιουνάιτεντ που επικράτησε της Χαρτς με 3-1. Τα γκολ των Ράσελ (2'), Φλοντ (62') και Γκάρντι (89') χάρισαν την νίκη στους γηπεδούχους με την Χαρτς να μειώνει προσωρινά σε 2-1 με τον Ένγκο αλλά της στοίχισε το γεγονός πως από το 26ο λεπτό αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στίβενσον.

Κιλμάρνοκ-Μάδεργουελ 2-0
(13' Χάμελ αυτ., 71' Γκρος)
Την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην δεύτερη θέση έχασε η Μάδεργουελ καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Κιλμάρνοκ με 2-0. Το αυτογκόλ του Χάμελ στο 13ο λεπτό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους που "καθάρισαν" το παιχνίδι με γκολ του Γκρος στο 71ο λεπτό.

Η 26η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα με την αναμέτρηση Χιμπέρνιαν-Σεντ Τζόνστον