Και τώρα... Αργεντινή (VIDEO)

06:50 13/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΜΕΞΙΚΟ 1-0 ΓΗΠΕΔΟ: "Σιουδάδ ντε λα Πλάτα" ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ραούλ Ορόσκο (Βολιβία) Η Ουρουγουάη χρειάστηκε να περάσουν δυο αγωνιστικές για να βρει τον καλό της εαυτό και έτσι έπειτα από μια πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε του Μεξικό με 1-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα όπου θα αντιμετωπίσει ντην Αργεντινή. Με τον Φορλάν στην κορυφή, ο Όσκαρ
Τάμπαρες επέμεινε στο 4-3-3 παρά την απουσία του τραυματία Καβάνι και δικαιώθηκε. Από τα πρώτα λεπτά, η Ουρουγουάη έδειξε τις επιθετικές της διαθέσεις με τον Φορλάν σε ρόλο οργανωτή να προσπαθεί να βρει με κάθετες πάσες τους συμπαίκτες του. Η υπεροχή των Ουρουγουανών καρποφόρησε με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου όταν ο Φορλάν εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τα καρέ των Μεξικάνων με τον Αλβάρο Περέιρα να εκμεταλλεύεται την σύγχυση και με πλασέ να κάνει το 1-0. Τα λάθη στην άμυνα του Μεξικού ήταν πολλά και σε ένα από αυτά στο 30ο λεπτό ο Φορλάν από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από πάσα του Μάξι Περέιρα, σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Σημειώνεται πως σε όλο το πρώτο ημίχρονο το Μεξικό έκανε μόλις ένα σουτ με τον Τζιοβάνι Ντος Σάντος στο 25ο λεπτό. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με την Ουρουγουάη να εξακολουθεί να επιτίθεται και να χάνει ευκαιρίες κυρίως με τον Φορλάν με τον Μεξικανό τερματοφύλακα Μίτσελ να σώζει την ομάδα του από διασυρμό. Η πιο σπουδαία ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 63ο λεπτό όταν ο Λουίς Σουάρες από τα αριστερά πάσαρε στον Φορλάν αλλά ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 67ο λεπτό ήταν η σειρά του Σουάρες να χάσει σπουδαία ευκαιρία όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μίτσελ αλλά πλάσαρε άστοχα. Από το σημείο αυτό ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Ουρουγουάη να μην έχει δυσκολία στο να κρατήσει το 1-0 μέχρι το τέλος, να πάρει την πρόκριση και να ξεκινήσει να προετοιμάζεται για την αναμέτρηση με την Αργεντινή. Η τελική βαθμολογία του Γ' Ομίλου 1.Χιλή 7 (3)  2.Ουρουγουάη 5 (3)  3.Περού 4 (3)  4.Μεξικό 0 (3) Ουρουγουάη (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Μ.Περέιρα, Λουγκάνο, Κόατες, Α.Περέιρα, Πέρες, Αρεβάλο, Γκονσάλες (69' Λοδέιρο), Ροντρίγκες (84' Εγκουρέν), Φορλάν (89' Αμπρέου), Σουάρες Μεξικό (Χοσέ Μανουέλ ντε λα Τόρε): Μίτσελ, Μίερ, Αραούχο, Ρεϊνόσο, Αγκιλάρ (46' Ακίνο), Ρέγες, Ενρίκες, Τσάβες, Πόνσε (71' Πασέκο), Ντος Σάντος (46' Περάλτα), Λούγο